Kutatók szerint A Gyűrűk Ura főgonoszának mindent látó szemére hasonlít az a vulkán, amelyet csak mostanában fedeztek fel az Ausztráliához tartozó Karácsony-szigetnél.
Az ausztrál nemzeti tudományos intézet (CSIRO) egy különleges kutatóhajóval járja az Indiai-óceáni területét, a Karácsony-szigettől nem messze. A járművön többsugaras szonárok is találhatók, melyek a misszió tizenkettedik napján egy érdekes formát észleltek. A képződmény egy vulkán volt, amely a The Conversation magazinban megjelent cikk szerint 3100 méterrel a hajótest alatt terült el.
A vulkánt beomlott állapotban fedezték fel. Ovális alakban helyezkedik el, egy úgynevezett kalderában, ami nem tévesztendő össze a kráterrel. Ez az, amin keresztül a vulkanikus anyagok kifelé távoznak, míg a kalderát a tűzhányó beomlott falai, barlangjai alkotják. (Az omlás általában a robbanásszerű kitörés hatására történik.)
A kutatók azonnal szonárképeket készítettek a területről, a tengerfeneket is beleértve, a kész eredményen pedig nagyot néztek: úgy találták, hogy a vulkán az egyik legnépszerűbb fantasy, A Gyűrűk Ura főgonoszának, Szauron szemére hasonlít. Ezt azzal magyarázták, hogy a vulkánt egy 300 méter magas perem veszi körül, ami egy szemhéjnak is megfelel, míg középen egy szintén 300 méteres kúp látható. Ez utóbbi lenne a pupilla.
A kutatók később, de ugyanezen a területen számos kisebb vulkáni képződményt találtak. Az egyiket a sötét nagyúr hatalmas erődítményéről, Barad-dûrról keresztelték el, a másikat pedig Ered Lithuinak, mely egy, a fantasy világában is megtalálható hegyvonulat. (A magyar fordításban Hamuhegységként hivatkoznak rá.)
Az ausztrál kormány nemrég azt közölte, hogy a régióban két, hatalmas tengeri parkot hoznának létre, de ehhez előbb fel kell mérni, hogy a beruházás hogyan valósítható meg, hogy az ne bolygassa az élővilágot. A CSIRO szakértői elsősorban ezért vannak úton, illetve, hogy a jövőbeni kutatásaikhoz új adatokat gyűjtsenek. A misszió első része rövidesen véget ér, a csapat ezt követően a Kókusz-szigetek felé veszi az irányt. Úgy vélik, hogy az az út sem lesz hiábavaló.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.