A szaúd-arábiai tudósok kidolgoztak egy eljárást, amivel a tenger vizéből is ki lehetne nyerni a lítiumot. Ott 5000-szer több van ugyanis, mint a szárazföldön.
A lítium az egyik, ha nem a legfontosabb nyersanyag jelenleg a Földön. Ebből készülnek ugyanis azok az akkumulátorok, amelyek az okosóráktól kezdve a számítógépeken át egészen az elektromos autókig szolgálják azok működését. Csakhogy ebből sincs végtelen mennyiségű a bolygónkon, olyannyira nincs, hogy a következő 60 évben kimerülhetnek a lelőhelyek.
Mindez érthető módon igen komoly problémát okozna, ezért a szakemberek folyamatosan keresik a megoldást, hogy miként lehetne plusz forráshoz jutni. A kutatók szerint a tengerek kiváló bányászati helyszínt jelenhetnének, ugyanis a számítások szerint a tengervízben 5000-szer több lítium található, mint a szárazföldön.
A problémát a kitermelés jelenti, mivel a vízben rengeteg más ásványi anyag is található. A szaúd-arábiai Abdullah Egyetem tudósai most ezt a problémát segíthetnek orvosolni – írja az IFLScience.
Az Energy & Environmental Science tudományos lapban megjelent publikációjuk szerint egy olyan elektrokémiai elemet építettek, amelynek legfontosabb elemét a lítium-lantán-titán-oxidból (LLTO) készült kerámia szűrő jelenti.
A rendszer 3,25V-nál hidrogén gázt termel az anódnál, klórgázt pedig a katódnál. Ennek köszönhetően a lítium a központi egység felé terelődik, ahol átjut a szűrőn – ellentétben más ásványi anyagokkal és részecskékkel.
A rendszer a számítások szerint 76,3 kWh energia felhasználásával 1 kilogramm lítiumot képes kinyerni a vízből, miközben melléktermékként az említett gázok keletkeznek. Mivel a visszamaradó vizet utána a sótalanító üzemekben is fel lehet használni, ezért úgy vélik, megéri használni a technológiát.
[Óriási lítiummezőt fedeztek fel Németország alatt]
A szakembereknek két problémát kell jelenleg megoldaniuk: az egyik, hogy ennél nagyobb mennyiségben tudjanak majd lítiumot előállítani, a másik pedig, hogy a rendszerhez a Földön szintén ritkán előforduló lantára is szükség van. Ugyanakkor ha sikerül tökéletesíteni a fejlesztést, azt jelentősen lenyomhatja majd az akkumulátorok árát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.