Tech hvg.hu 2021. május. 28. 12:50

Magyar technológia segíti a koronavírus elleni gyógyszerek fejlesztését

A koronavírus és más fertőző betegségek leküzdésében segíthet egy új technológia, melyet magyar kutatók a Pécsi Tudományegyetem virológiai laboratóriumának munkatársai segítségével fejlesztettek ki.

A betegséget okozó fehérjék Achilles-sarkát, a legfontosabb támadási célterületet képes azonosítani az az új technológia, amely “új távlatokat nyithat az igazán hatékony gyógyszerek kifejlesztésében” a koronavírus és más új fertőző betegségek ellen – közölte a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának virológus professzora.

Jakab Ferenc a Virológia Pécs Facebook-oldalon írt arról, hogy a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai kutatócsoportjának vezetésével, valamint a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Nemzeti Laboratórium munkatársainak részvételével fejlesztették ki az új technikát, amely abban segíthet, hogy “a jövő gyógyszerei a betegséget okozó fehérjékhez hatékonyan kapcsolódva megváltoztassák azok hibás működését”.

A professzor beszámolt arról is, hogy az innovatív SpotXplorer technológia kifejlesztéséről és felhasználásáról szóló tanulmány május 27-én megjelent a világ egyik legrangosabb tudományos szaklapjában, a Nature Communicationsben – az angol nyelvű tanulmány itt olvasható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Németh András 2025. január. 12. 15:30

Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

Egyre több az olyan kutyatulajdonos, aki úgy érzi, számára mindenkinél fontosabb négylábú barátja. A háziállatok, közülük is elsősorban a kutyák szerepe néhány évtized alatt gyökeresen megváltozott, a tudósok szerint eljött a háziasítás új hulláma. Mit mond el a magyar kutyákról és gazdáikról az ELTE etológiai tanszék felmérése, és milyen típusú kutyák kerülhetnek többségbe néhány évtizeden belül?