Tech hvg.hu 2021. május. 25. 15:25

A Moderna szerint 100 százalékos védettséget nyújt a kamaszoknak a koronavírus elleni vakcinájuk

A Moderna több mint 3700 tizenévesen tesztelte a koronavírus elleni védőoltását, és a vállalat közlése szerint 100 százalékos a hatékonysága.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Moderna vakcinája 100 százalékos védelmet nyújt a 12-17 éves korcsoport számára – jelentette be kedden az mRNS-alapú védőoltást kifejlesztő vállalat. A cég szerint a kétkomponensű oltás első adagjának beadása után a védettség 93 százalékos. Március elején hasonló eredményt közölt a Pfizer is a saját, szintén mRNS-alapú vakcina teljesítményével kapcsolatban.

A Moderna az eredmények közlése után arra készül, hogy kérvényezze az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatalnál (FDA), hogy engedélyezze a védőoltás vészhelyzeti alkalmazását a tizenéves korosztályon. Ha sikerül, akkor az eddig reméltnél sokkal több gyereket olthatnak be az Egyesült Államokban a következő tanévkezdés előtt – számolt be róla a CNBC. A Pfizer ugyanezt az engedélyt már a hónap elején megkapta.

AFP / JOSEPH PREZIOSO

A kétfázisú oltás hatékonyságát az elmúlt időszakban több mint 3700 kamaszkorú gyereken tesztelték. A cég közlése szerint azoknál, akik megkapták a vakcinát, egyetlen koronavírusos esetet sem találtak, míg azoknál, akik placebót kaptak, négy fertőződés is kimutatható volt. A cég szerint a tesztek során semmilyen kockázatra nem bukkantak az oltásnál, a mellékhatások pedig megegyeztek a felnőttenél tapasztalt mellékhatásokkal. A második adag beadása után a leggyakoribb tünetként

  • fejfájás,
  • fáradtság,
  • izomfájdalom, valamint
  • hidegrázás

jelentkezett.

A fentiek alapján az FDA minden bizonnyal rábólint majd a Moderna kérelmére. Ez a folyamat nagyjából egy hónapot vehet igénybe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.