Egy többkomponensű oltóanyagot terveznek, most az állatkísérletek jönnek.
Néhány hónapja kezdték meg a vakcinafejlesztési kísérleteiket a Cebina osztrák biotechnológiai céggel, amelynek a laboratóriumi szakasza lezárult. Most az állatkísérleti fázist tervezik, ahhoz szerzik be az engedélyeket – mondta Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont víruslaborjának vezetője a PTE videójában.
Jakab szerint a fejlesztés egy nagyon hosszú folyamat lesz, „nem is úgy tervezzük, hogy ennek a járványnak a végét fogja jelenteni”. Hosszú távban gondolkodnak, egy olyan vakcinában, ami majd az esetleges későbbi járványokra lehet válasz.
A virológus szerint ez egy többkomponensű, több lábon álló vakcina lesz, így nem csak a mostani variánsokkal szemben lehet hatékony, hanem a későbbiekkel is.
A felbukkant vírusmutációkról azt mondta Jakab Ferenc, hogy úgy tűnik az oltások még hatékonyak ellenük.
Azt szoktuk mondani, ha nem is alakítanak ki teljes, 100 százalékos hatékonyságot, akkor is adnak valamennyi védettséget.
Azt nem tudta, megmondani a professzor, hogy ez hogyan fog változni a jövőben, úgy véli, fel kell készülni arra, hogy az oltások komponenseit módosítani kell, amelyek tartalmazzák az új variánsokat is. Ez az mRNS vakcinák esetén egy kis művelet Jakab szerint, mert elég ismerni a genetikai állományokat, ugyanakkor az első generációs oltóanyagoknál elölről kell kezdeni a munkát.
Jakabék mellett egy másik magyar vakcinafejlesztés is fut párhuzamosan, a Debreceni Egyetem a Nemzeti Népegészségügyi Központtal közösen fejleszti a magyar koronavírus elleni vakcinát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.