Nemcsak a kisgyerekeket zavarja éneklés közben a lárma, a madárfiókákat éppúgy, és ennek hosszabb távra szóló következményeit sem lehet kizárni.
A szüntelen erős utcai zajok erősen megzavarják énekük tanulása közben a madárapróságokat, miközben gátolják immunrendszerük működését is, erre mutattak rá a Max-Planck Intézet starnbergi ornitológiai részlegének kutatói egy friss tanulmányukban. A kellemetlen zajok életük kritikus fejlődési stádiumában zavarják meg a tanulást – jegyezte meg Henrik Brumm, a nemzetközi kutatási program vezetője.
Még annak a veszélye is fennáll, állítja, hogy a közlekedési zajok magát a dalokat is átalakítják a fiókák hamis tolmácsolásában.
Erre akkor kerülhet sor, miközben a dallamokat egymásnak továbbadják.
A Science Advances folyóiratban bemutatott kutatáshoz rendszeresen előjátszották hím zebrapinty fiókáknak érett, felnőtt hím zebrapintyek énekét. A madárkák egy csoportjának ehhez még erősebb lármát is párosítottak, olyat, amilyet egy forgalmas utcán hallani lehet. A kutatók megállapították, hogy a hangos fészekből származó fiókáknak gyengébbek voltak az immunreakciói, ami azt jelenti, hogy a lárma, mint krónikus stresszforrás jelen van ezeknél a madárkáknál. A fiókák énekhangi fejlődését mindez erősen hátráltatja, a megtanulandó ének elsajátításának pontosságát észrevehetően zavarja.
Egy szintén zebrapintyekkel folytatott korábbi kutatásban hosszabb ideig figyelték a fiókákat és azt tapasztalták, hogy a lármás környéken született apróságok kisebbek voltak, mint a nyugodtabb helyeken cseperedő sorstársaik. Más megfigyelések ugyanakkor arra mutattak rá, hogy egyes merészebb fiókák megpróbálták nagy hangerővel elnyomni a kétségkívül durván zavaró zajokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.