Mindkét adatsor a Szputnyik V vakcinát dicséri.
A kormány vasárnap publikált egy, a vakcinák hatékonyságával foglalkozó táblázatot. A közzététel előtt két nappal, április 23-án az orosz Szputnyik V vakcinát forgalmazó Russian Direct Investment Fund a Twitteren egy hasonló szerkezetű és tartalmú táblázatot posztolt – ezt Rácz András Oroszország-szakértő vette észre, aki a Facebookon be is mutatta mindkettőt.
A Russian Direct Investment Fund bejegyzésében azt írják, hogy lényegesen több haláleset következett be azok körében, akiket a Pfizer vakcinájával oltottak be, mint azoknál, akik az AstraZeneca oltását kaptak. Az orosz vakcinához kapcsolt halálozási mutató a legkevésbé rossz a táblázatban. Éppen ez látható a magyar kormány által publikált adatsorból is.
BREAKING: #SputnikV study shows that there are significantly more deaths following vaccination with Pfizer than with AstraZeneca vaccine per 1mn administered doses, based on official publicly available data by 13 international health regulators. pic.twitter.com/2oP84Fgyxx
— Sputnik V (@sputnikvaccine) April 23, 2021
Az orosz szervezet azt közölte, hogy a táblázatot 13 ország egészségügyi hatóságának adataira alapozva állították össze. Felsorolták Norvégiát, Dániát, Franciaországot és az Egyesült Államokat is, pedig azokban az országokban nem oltanak a Szputnyik V-vel.
A Szputnyik V Twitter-oldalán április 25-én megosztották a magyar kormány táblázatát.
The government of Hungary, the 1st EU country to start using Sputnik V, released its latest data on safety and efficacy across 5 vaccines. #SputnikV has the best safety (7-32 times fewer deaths cases) and efficacy (2-7 times fewer COVID infections) per 100,000 vaccinated. pic.twitter.com/UKVjsZT8Ws
— Sputnik V (@sputnikvaccine) April 25, 2021
A kormány által közzétett táblázatban szereplő adatokból többek között az olvasható ki, hogy százezer Pfizer vakcinával oltott közül 32-en hunytak el, míg a kínai Sinopharm-oltóanyag esetében ugyanez a szám 16-ra jön ki. Világos, hogy az adatsor ebben a formában sem a vakcinák hatékonyságának igazolására, sem az oltóanyagok hatékonyságának összehasonlítására nem alkalmas. Ha komolyan vennénk a táblázat számait, akkor például Magyarországon kétszázhuszonötször annyian halnak meg az oltottak közül koronavírusban, mint az Egyesült Államokban, ami nyilvánvalóan nonszensz.
A táblázat megjelenése után Karikó Katalin biokémikus, a szintetikus mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója is reagált: szerinte nem pontos, lényeges információk hiányoznak belőle. Félrevezetőnek nevezte, hogy nem tüntetik fel benne a beoltottak és az elhunytak életkorát. Kemenesi Gábor virológus szerint a kormány táblázata szakmai szemmel nem értelmezhető.
Hétfőn a Magyar Orvosi Kamara elnöksége nyílt levélben fejtette ki, hogy milyen módszertani hibákkal van tele a táblázat.
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő szerint a táblázat félrevezető, és alkalmas arra, hogy elbizonytalanítsa az embereket, aláássa a nyugati vakcinákkal szembeni bizalmat. Feljelentést tett rémhírterjesztés miatt.