Tech hvg.hu 2021. április. 23. 09:03

Ha iPhone-ja van, tárhelyben még jobban áll, mint az androidosok, de már nem sokáig

A neves piackutató cég feltárta, mennyire megnőtt a felhasználható tárhely az okostelefonokon. Eközben összehasonlította a két nagy ökoszisztémát, az androidos és az iOS-es világot ebből a szempontból.

Egyre több adatot, fotókat, videókat, dokumentumokat tárolunk a telefonunkon, nem véletlen, hogy az újabb modelleknél a natív (vagy bővíthető) tárhely nagyságát is szívesen hangsúlyozzák a gyártók, illetve folyamatosan növelik is ennek nagyságát.

A CounterPoint Research piackutató az okostelefonok tárhelyének növekedését vizsgálta, és érdekes különbségre derített fényt az androidos telefonok és az iPhone-ok között. Megállapította, hogy egy átlagos okostelefon NAND flash kapacitása először lépte a 100 GB-os határt 2020-ban. Az iOS telefonoknál az átlagos NAND kapacitás 2020 negyedik negyedévében elérte a 140,9 GB-ot, az androidos telefonoknál ez az érték „csak” 95,7 GB volt. Azonban az olló nyílása egyre jobban szűkül, különös tekintettel arra, hogy az iPhone-ok lassabban fejlődnek (évente csak egyszer jelenik meg az újabb család). Az átlagos tárolási kapacitás 5,6 százalékkal nőtt 2020-ban az iPhone-oknál, viszont 20,5 százalékkal az androidos telefonok setében, így jó az esély arra, hogy az androidos eszközök hamarosan átlagosan is több tárhelyet kapjanak, mint az Apple okostelefonjai.

Globális, átlagos okostelefon NAND flash kapacitás (GB-ban)
CounterPoint Research

Azt persze látni kell, hogy a „nagyobb tárhely” az átlagra vonatkozik, nem az egyes készülékekre. Az Apple ugyanis egyelőre még ragaszkodik az 512 GB-os NAND-hoz (ez a legnagyobb tárolókapacitás 2018 óta), viszont a Samsung 2019-es Galaxy S10 Plus készülékébe már 1 TB-nyi NAND került. Mindez alacsonyabb tárolás növekedési ütemet eredményezett az iOS-es készülékek szempontjából az androidosokhoz képest. Persze az is benne van a pakliban, hogy az Apple is frissít 1 TB-ra valamelyik iPhone 13-as modelljében, bár erről egyelőre mé nincsenek információk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.