Stratégiát vált az Intel, és megpróbálja kihasználni az ARM-architektúrájú processzorok megnőtt népszerűségét.
Ha létezik három betű, amelyet korábban nagyon nem szívesen látott az Intel, az az ARM. Az ilyen architektúrára épülő áramkörök sokáig ugyan nem versenyezhettek az Intel-AMD CPU-ival, viszont a fogyasztás és az ár tekintetébe sok borsot törtek a kaliforniai chipgyártó orra alá.
Azonban február közepétől, amióta Pat Gelsinger lett az Intel elnök-vezérigazgatója, új szelek fújnak, és nem egy területen stratégiát váltana az Intel. Amellett, hogy tartja magát az x86/x64 számítási architektúrához, megpróbál profitálni az ARM egyre növekvő népszerűségéből. Ez persze nem azt jelenti, hogy ARM-re váltana, hanem hogy új üzletágat hoz létre (Intel Foundry Services), amelynek keretében chip-bérgyártást vállalna olyan cégek számára, mint az Amazon, az IBM, a Microsoft, sőt akár az Apple is.
Az IFS tevékenysége nem korlátozódna x86-alapú áramkörökre, hanem nyitott arra, hogy ARM, sőt RISC-V chipeket készítsen. Akár gyártója is lehetne az ARM-alapú Apple M1-nek vagy utódjának.
[Már fizetett hirdetésben is támadja az Intel az Apple M1 lapkáját]
Mindez jól hangzik, azonban akadnak itt kérdőjelek. Például hogy mennyire lesz képes az Intel megbízható áramköröket készíteni 7 nm-es csíkszélességgel, nem is beszélve az 5 nm-esről. Az Intel ugyanis nem siet saját 7 nm-es Meteor Lake családjával sem, aminek a tervezésével állítólag az év második negyedére elkészül, viszont a gyártásra 2023-ig várni kell. Egy ilyen tempó pedig nem biztos, hogy bizalmat kelt, főleg az olyan igényes ügyfeleknél, mint amilyen az Apple is.
Mindenesetre az Intelnél derülátók, és be is jelentették a vállalat IDM 2.0 stratégiáját, ami rögtön 20 milliárd dolláros beruházással indul két arizonai gyárba. A vezérigazgató világossá tette, hogy az IFS-t különálló üzleti egységként működtetik, és bízik abban, hogy teljesíteni tudják majd a partnereiknek tett ígéreteket.
Az Apple-lel kapcsolatban elmondta, hogy nagyon reméli, hogy a két vállalat együtt tud majd működni (és az Intel megszabadíthatja az Apple-t a TSMC-től való függőségtől), de azért azt is hozzátette, hogy ezzel együtt jó versenyezni a cupertinói óriással.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.