A szervezet úgy véli, hogy dél-kínai állatfarmok lehetnek a vírus elsődleges forrásai.
“Úgy gondolom, hogy a SARS-CoV-2 elsőként Dél-Kínában ütötte fel a fejét, és betegítette meg az első embereket” – mondta az NPR-nek, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik illetékese, Peter Daszak.
Az ökológusként dolgozó Daszak annak a WHO-s különítménynek a tagja, amely korábban Kínába utazott, hogy kiderítse, honnan, illetve hogyan terjedt szét a kórokozó a világban. Daszak most azt mondta:
a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a vírus dél-kínai állatfarmokról jutott a világba, az itteni telepekről ugyanis sok állatot szállítottak többek közt a vuhani piacra is.
A szakértő példaként említette a Jünnan nevű, szintén dél-kínai tartományt, ahol korábban olyan denevéreket találtak a kutatók, melyek szervezetében a koronavírus egy genetikailag 96 százalékig hasonló változata volt kimutatható.
Daszak arról is beszélt, hogy a tartomány farmjain több olyan állatot is tartottak, illetve tenyésztettek, melyekről közismert, hogy hordozzák a koronavírus egyes fajtáit. Ilyenek például a tobzoskák és a cibetmacskák. A farmok ugyanakkor tavaly február óta zárva tartanak, a kínai kormány ugyanis bezáratta őket.
A szervezet illetékese azt mondta, a következő lépés, hogy beazonosítsák, pontosan melyik állat a felelős a kórokozó szabadba jutásáért.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.