Az MTA volt elnöke kapta az Abel-díjat, amelyet a matematika Nobel-díjaként is emlegetnek.
Lovász Lászlónak, a budapesti Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszorának, az Eötvös Loránd Tudományegyetem nyugalmazott egyetemi tanárának, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökének és az izraeli Avi Wigdersonnak, a princetoni Fejlett Tanulmányok Intézete munkatársának ítélte oda a 2021-es Abel-díjat a Norvég Tudományos Akadémia.
Az Abel-díj a matematikusoknak járó egyik legnagyobb presztízsű díj, amelyet a norvég kormány alapított a Nobel-díj mintájára. Kétszer volt már magyar díjazottja, 2005-ben Lax Péter, 2012-ben pedig Szemerédi Endre, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézete, valamint az egyesült államokbeli Rutgers Egyetem tudósa kapta meg ezt az elismerést.
A díjat odaítélő bizottság úgy indokolta a döntést:
a két díjazott munkássága meghatározó jelentőségű az elméleti számítógép-tudomány és a diszkrét matematika terén és abban, hogy ezek a modern matematika központi területévé válhattak.
Az MTA sajtóközleménye úgy fogalmaz: a számítási bonyolultságok elmélete, amely az algoritmusok hatékonyságával foglalkozik, mára az internetbiztonság elméleti alapja lett, annak köszönhetően, hogy az 1970-es években a matematikusok új nemzedéke felismerte a diszkrét matematika gyakorlati alkalmazásainak új lehetőségeit a számítógép-tudományban. Hans Munthe-Kaas, az Abel Bizottság elnöke azt tette mindehhez hozzá: Lovász és Wigderson az elmúlt évtizedekben vezető szerepet játszottak ebben a fejlődésben.