Az elhúzódó, másnéven Long Covid jelensége egyáltalán nem ritka. És egyes esetekben nem csak a szaglás vagy ízlelés tartós elvesztése okozhat gondot.
Különös új jelenségekre bukkantak kutatók olyan koronavírus-fertőzötteknél, akik hivatalosan ugyan meggyógyultak, de az utólagos problémák miatt még mindig nem tudnak 100 százalékosan teljesíteni. Ezt a nevezik Long Covidnak, vagyis az elhúzódó koronavírus betegségének, amely válogatott módon gyötörheti az embert: egyeseknél örökös fáradtság, fejfájás és tartós szag-, illetve ízvesztés alakulhat ki. A tudósok úgy vélik, hogy ebbe a sorba most már különféle pszichés zavarok is beilleszthetők.
Az Oxford Brookes University kutatói rengeteg adatot áttekintve arra figyeltek fel, hogy bizonyos Covid-fertőzötteknél neurológiai elváltozások alakulhatnak ki a betegség lefolyása után. Ezek közé tartozik például a paraesthesia, amikor a páciens külső inger nélkül érez például zsibbadást, vagy hangyamászásszerű bizsergést. E zavaró álérzetek a test bármely pontján jelentkezhetnek.
A kutatók egyes esetekben hangulatváltozást, zavartságot és izgatottságot is tapasztaltak a fertőzésen átesetteknél. Ez a megfigyeltek mintegy 65–69 százalékánál volt jelen, a hangulatindozás ennél ritkábban, a betegek 20–40 százalékánál jött elő. Ennél is nagyobb számban voltak viszont azok, akiknél szorongás, depresszió, poszttraumatikus stressz szindróma (PTSD), vagy egyéb, neuropszichiátriai tünetek jelentkeztek.
A kutatók mindezekből arra következtetnek, hogy a koronavírus közvetlenül befolyásolhatja az agy szerkezetét (így a végrehajtó funkciók, a figyelem és a memória kognitív területeit is), a következményeket pedig nagyon komolyan kell venni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.