Az Európai Bizottság után az Egészségügyi Világszervezet is engedélyezte az oltóanyag vészhelyzeti alkalmazását. Franciaországban is kezdhetnek oltani a vakcinával.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken engedélyezte a Johnson & Johnson amerikai gyógyszeripari vállalat vakcinájának vészhelyzeti alkalmazását.
Minden egyes új, biztonságos és hatékony eszköz a Covid–19-cel szemben újabb lépést jelent a járvány ellenőrzése felé
– jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön feltételes forgalomba hozatali engedélyt a Johnson & Johnson egydózisú oltóanyagának, miután erről szóló ajánlást fogalmazott meg az amszterdami székhelyű Európai Gyógyszerügynökség (EMA). A cég tesztjei alapján a legsúlyosabb tünetek kialakulása ellen 85 százalékos védelmet nyújt a vakcina.
Pénteken a francia Egészségügyi Főhatóság is engedélyezte a vakcinát, ez a negyedik oltóanyag, amit használhatnak az országban. A Le Monde cikke szerint a szakemberek azt várják az újabb vakcinától, hogy felgyorsíthatják vele az oltási kampányt.
Ezt kell tudni a Johnson & Johnson koronavírus elleni védőoltásáról
Magyarország összesen 4,36 millió adagot kötött le korábban abból a koronavírus elleni vakcinából, amit az Európai Gyógyszerügynökség most jóváhagyott.
A Johnson & Johnson csoportba tartozó Janssen Pharmaceutica-Cilag NV gyógyszeripari vállalat által kifejlesztett oltóanyag arra a technológiai platformra támaszkodik, amelyet már használtak a gyógyszergyár nemrégiben jóváhagyott, ebola elleni oltóanyagának, valamint a zika-, az RSV- és a HIV-vírus elleni vakcinák kifejlesztéséhez és gyártásához.
Az oltóanyagban ártalmatlanított adenovírussal juttatják be a koronavírusra jellemző tüskefehérjét a szervezetbe. Az immunrendszer ezt követően idegen anyagként kezeli ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket és a fehérvérsejtek csoportjához tartozó T-sejteket termel ellene. A vakcinában található adenovírus nem képes szaporodni, és nem okoz betegséget – közölték.
Az oltóanyag egyik nagy előnye, hogy nem igényel mélyhűtést, egyszerű hűtőszekrényben tárolható. A másik pedig az, hogy csupán egyetlen adagot kell beadni belőle ahhoz, hogy védetté váljon valaki – szemben például a Pfizer–BioNTech, vagy akár az AstraZeneca és a Szputnyik V kétkomponensű vakcinájával.
Új elmélet jött: úgy tűnik, egy évünk még rámegy a járványra
Melinda Gates szerint világszinten csak 2022-ben érhetjük el azt az átoltottsági szintet, amellyel képesek leszünk megfékezni a koronavírus-járványt.