Tech hvg.hu 2021. március. 11. 14:40

Ezt kell tudni a Johnson & Johnson koronavírus elleni védőoltásáról

Magyarország összesen 4,36 millió adagot kötött le korábban abból a koronavírus elleni vakcinából, amit az Európai Gyógyszerügynökség most jóváhagyott.

Ahogy arra előzetesen számítani lehetett, az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatósága csütörtökön jóváhagyta az amerikai Johnson & Johnson leányvállalata, a Janssen által fejlesztett, koronavírus elleni vakcina alkalmazását a 18 éven felüliek számára. Mindez azt jelenti, hogy az uniós jóváhagyás után az oltóanyag Magyarországon is alkalmazhatóvá válik, amelyből a kormány korábban 4,36 millió adagot kötött le. Összeszedtük, mi mindent kell róla tudni.

Egykomponensű

A Johnson & Johnson szerint a vállalat által fejlesztett oltóanyag egyik nagy előnye, hogy csupán egyetlen adagot kell beadni belőle ahhoz, hogy védetté váljon valaki – szemben például a Pfizer–BioNTech, vagy akár az AstraZeneca és a Szputnyik V kétkomponensű vakcinájával. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy a szérum megakadályozza-e, hogy a beoltott hordozók másoknak átadják a vírust, így valószínűleg azoknak is be kell majd tartaniuk a maszkviselésre és a kötelező távolságtartásra vonatkozó szabályokat, akik már megkapták az oltást.

MTI/Kovács Tamás

Vektorvakcina

A most engedélyezett oltóanyagot ugyanazon technológia alapján fejlesztették ki, mint például az AstraZenecát és a Szputnyik V-t. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy olyan ártalmatlanított vírust (adenovírust) juttatnak be vele a szervezetbe, ami tartalmazza a koronavírus DNS-éből a tüskefehérjéjére vonatkozó információkat. Az immunrendszerből ez váltja ki aztán a válaszreakciót, vagyis ez "tanítja meg" a szervezetnek, hogy később miként tudja felismerni a koronavírust.

Nem kell hozzá extrém hideg

A Johnson & Johnson vakcinájának egyik legnagyobb előnye, hogy nem kell extrém hideg környezet ahhoz, hogy tárolni lehessen a szérumot. Mivel a bejuttatott adenovírus a koronavírus DNS-ét tartalmazza, nem pedig az RNS-t, a vakcina a Pfizeréhez képest sokkal magasabb hőmérsékleten is kitart. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy három hónapon át 2–8 Celsius-fokon is tárolható, így bármelyik háziorvosi rendelőben el lehet belőle helyezni egy nagyobb mennyiséget. A cég szerint –20 Celsius-fokon két éven keresztül eláll.

Eltérő mértékben véd

A vakcina 3-as fázisú tesztelése december közepén zárult. A gyártó szerint a termékükkel elért védelem a Covid–19-betegség mérsékelt és súlyos formái ellen 72 százalékos volt az Egyesült Államokban, 66 százalékos Latin-Amerikában és 57 százalékos Dél-Afrikában. A cég tesztjei alapján a legsúlyosabb tünetek kialakulása ellen 85 százalékos védelmet nyújtott az Egyesült Államokban és hét másik országban végzett teszteken.

Fülöp Máté

Mellékhatások

Az eddigi tapasztalatok alapján a Johnson & Johnson vakcinájának beadása után is jelentkezhetnek enyhébb mellékhatások. Ezek szerint a beadás helyén fájdalom, bőrpír vagy duzzanat jelentkezhet, míg a páciens fejfájást, fáradtságot, lázat, hányingert és izomfájdalmat tapasztalhat. Ritka esetben súlyos allergiás reakciókat is kiválthat, ami a vakcina beadása után 2 perc – 1 óra közötti időben jelentkezhet. Ezért a gyártó ezen időszakra a beoltottak megfigyelését javasolja. Az allergiás reakciók jelenthetnek nehézlégzést, az arc és a torok duzzanatát, gyors szívverést, kiütések megjelenését, valamint szédülést és gyengeséget.

Az amerikai védőoltással az Egyesült Államokban március eleje óta már oltanak. Az Európai Unió eredetileg 200 millió adagot kötött le a gyártónál az idei évre, ám egyelőre kérdés, hogy a második negyedévre beígért 55 millió adag szállítását képes-e teljesíteni a gyártó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.