A világ legismertebb rádióteleszkópja, az Arecibo néhány hónapja omlott össze. A szakemberek most kiszámolták, mennyibe fog kerülni a romok eltakarítása.
Nem sokkal azután, hogy a mérnökök megjósolták, 2020 decemberében összeomlott a világ legnagyobb rádióteleszkópja, a 900 tonnás Arecibo. Az egységnél a figyelmeztetésnek köszönhetően szerencsére senki nem sérült meg. A balesetről egy videofelvétel is készült.
Azt már az összeomlás előtt is hangsúlyozták a szakemberek, hogy a rossz állapota miatt bezárják a világ egyik leghíresebb ilyen szerkezetét. Azóta nem sok hírt lehetett hallani az Arecibóról, ám a helyszínen nem áll le a munka: a baleset miatt keletkezett törmelékeket fel fogják takarítani. Ez viszont nem lesz olcsó mulatság.
Az amerikai Nemzeti Tudományos Alap (National Science Foundation, NSF) legfrissebb jelentése szerint ennek költsége nagyjából 30–50 millió dollárra tehető, ami nagyjából 9,2–15,4 milliárd forintot jelenthet – írja a Gizmodo. Ebből a pénzből a szakemberek megoldják, hogy a törmeléket környezetbarát módon szállítsák el a helyszínről, megőrizzék az épen maradt épületeket.
Mivel a baleset után a hidraulikából kifolyó olaj a talajra került, megvizsgálják, mennyire szivárgott be a veszélyes anyag, majd szükség esetén talajcserét végeznek. Emellett megnézik azt is, szennyeződött-e a helyi vízkészlet.
Az NSF-től az amerikai kongresszus kérte, hogy határozza meg a várható költségeket. Erre 60 napja volt a tudományos alapnak.
A jelentésben leírják azt is, miként történt az Arecibo Obszervatórium balesete. Ebben valójában semmi újdonságot nem találni: a 900 tonnás szerkezet tartókábelei elszakadtak, így az bezuhant az egység tányérjába. Az egységet egyébként az előzetes mérnöki szakvélemények alapján elbontották volna, ám erre már nem maradt idő.
A kábelszakadás a helyi oktatóközpont épületének tetejét is megrongálta, de ez az NSF szerint javítható. A látogatóközpont csak kisebb sérüléseket szenvedett a szétpattanó betondarabok miatt. A szakemberek az előre látott összeomlás ellenére azt is vizsgálják, hogy pontosan mi okozhatta a kábelszakadást, a vizsgálatnak valószínűleg 2021 decemberére lesz meg az eredménye.
Hogy mi lesz majd a további sorsa az obszervatóriumnak, egyelőre nem tudni. Január elején már arról is lehetett hallani, hogy újjáépítenék azt, amihez Puerto Rico 8 millió dollárral járulna hozzá. Az építkezés teljes költsége viszont 450 millió dollár lenne.
A tudósoknak Kína ajánlotta fel, hogy dolgozhatnak az ő teleszkópjukkal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.