Csütörtökön megérkezik a Marshoz a NASA legújabb, Perseverance nevű robotja. A szerkezet tavaly július óta utazik.
Február 18-án, vagyis most csütörtökön érkezik meg a Marshoz a NASA Perseverance nevű eszköze, amely egy fejlett rover. A robot fontos tudományos küldetést végez majd a vörös bolygón: az élet nyomait fogja kutatni.
Bár a marsjáró jelenleg is úton van (az utazása hivatalosan tavaly júliusban kezdődött), a NASA már visszaszámol. Ennek a folyamatnak az egyik eredménye az a nemrég megosztott fotó is, amely akár háttérképként is megállná a helyét:
Are you ready to go red for my Mars landing? Landmarks are lighting up for landing this week, including the @EmpireStateBldg and @flyLAXairport. Share pics of your cities and/or of you wearing red shirts, tag them #CountdownToMars
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 14, 2021
Latest: https://t.co/7w3rbvbyoL pic.twitter.com/iUEoTa7n0a
A Svábhegyi Csillagvizsgáló szakértői szerint a Perseverance mostanra körülbelül 460–470 millió kilométert utazott, de még mindig hátravan mintegy 6 millió kilométer a Marsig. A szerkezet elképesztő, közel 77 ezer km/h-s sebességgel halad az űrben, amellyel mintegy 25 kilométert tesz meg másodpercenként.
A rover landoltatása közel sem egyszerű, a masinának ugyanis számtalan nehézséggel meg kell küzdeni. Ezt a rövid időt (egész pontosan 7 percet) idegtépő eseményként írják le a NASA szakemberei.
A Perseverance több szempontból is különleges: ez a valaha űrbe küldött legnagyobb, legnehezebb és legfejlettebb hatkerekű robotgeológus. A marsjárót az előző küldetések tapasztalatával építették a NASA emberei. Küldetése alatt mintákat is gyűjt majd, melyeket az európai űrhivatal, az ESA segítségével hoznak vissza a Földre.
A küldetéssel számos olyan technológia is utazik, amelyek a jövő marsi felfedezéseire készültek. Ilyen például a MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment), amely egy akkumulátor méretű eszköz. Ez marsi légköri szén-dioxidból fog oxigént előállítani. Ha a módszer működik, akkor a jövőben nagy mennyiségű oxigént is elő lehetne így állítani.
De a roveren utazik az Ingenuity marshelikopter is, amely az első olyan repülőeszköz lesz, amely fel-és leszáll egy másik bolygó felszínéről. Az Ingenuity feladata, hogy tesztelje a Mars légkörében való repülés körülményeit, és madártávlatból készítsen felvételeket a bolygó felszínéről.
A Perseverance Marshoz érkezését, beleértve a landolást is, élő Facebook-videóban közvetíti a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.