A közösségi média továbbra is tiltott eszköznek minősül Ugandában, ahol a napokban ismét választások zajlottak. A voksolás idejére a országszerte teljeskörűen lekapcsolták az internetelérést. A hálózatot a voksolás végeztével visszakapcsolták. A kritikusok szerint a történteknek jól sejthető okai vannak: csalás történt.
Napokig tartó szünet után ismét elérhető az internet Ugandában, a közösségi média viszont továbbra is blokkolás alatt áll – jelentette a BBC. A kelet-afrikai országban nem baleset vagy rendellenes működés következtében szűnt meg a hálózati hozzáférés: a kormányerők határoztak így, mert a nagy amerikai cégek szerintük elfogultak, emellett képesek befolyásolni a választókat. Ugandában pedig épp választás zajlott.
A voksolást a hatodik mandátumát kezdő Yoweri Museveni nyerte, többek szerint csalással. Az ellenzéki National Unity Platform nevű párt szóvivője azt mondta: Museveni azért állíttatta le az internetet, hogy a csalás bizonyítékai ne juthassanak el az illetékesekhez. Bár az internet azóta újra működik Ugandában, a közösségi média (így például a Facebook) nem, azt csakis virtuális magánhálózat (VPN) segítségével lehet használni. Az ellenzék szerint ez is csak őket igazolja.
Az ország törvényei szerint a választással kapcsolatos észrevételeket a nyertes kihirdetését követő 15 napban lehet jelezni az ugandai legfelsőbb bíróság felé. Museveni kihívója, a voksoláson alul maradt Bobi Wine attól tart, a közösségi oldalak blokkolásával nem tudnak elég bizonyítékot összegyűjteni és azokat időben az illetékesek elé vinni. Az Európai Unió vagy az Egyesült Államok nem küldött megfigyelőcsoportokat Ugandába, de utóbbi már jelezte: elvárják, hogy a hozzájuk eljutott hírek miatt alapos, független vizsgálat kezdődjön.
Museveni a BBC szerint azután döntött a közösségi oldalak országon belüli blokkolásáról, hogy a Facebook több kormánytag oldalát is felfüggesztette. Erre azért volt szükség, mert a kormányerők profiljain keresztül durva támadást indítottak az ellenzéki politikusok Facebook-oldalai ellen, ami már a közösségi oldalnak is sok volt. Museveni ezt példátlan beavatkozásnak nevezte, és megtorlásként valamennyi szolgáltatást letilttatta.
Museveni 1986 óta irányítja Ugandát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.