Illinois-i facebookozók sérelmezték, hogy a közösségi oldal úgy gyűjtött adatokat az arcfelismerős szolgáltatásához, hogy ahhoz nem kért és nem is kapott engedélyt. Az ügyben indult bírósági eljárás most ért véget: Mark Zuckerberg vállalatának 650 millió dollárt kell szétosztania.
Egy 2015-ben indult Facebook-per végére tett pontot nemrég az illinois-i bíróság, amely úgy döntött: a közösségi oldalnak 650 millió dolláros kártérítést kell szétosztani azok között az amerikai felhasználók között, akik sérelmezték, hogy a szolgáltatás az engedélyük nélkül gyűjtött adatokat a portálon elérhető képeik megjelöléséhez.
Az ügy előzménye három illinois-i lakoshoz kötődik, akik a pert elindították. Az érintettek nehezményezték, hogy a facebookos fotóik megjelöléséhez a szolgáltatás mintegy automatikusan “szkenneli” az ismerősök arcát, hogy ezzel is könnyebben tallózhassák be a nevüket a feltöltendő képnél.
Csakhogy az illinois-i törvények egyértelműen kimondják: ilyet akkor tehet meg egy szolgáltatás, ha arra a felhasználó engedélyt adott.
Az Ars Technica cikke szerint ez elmaradt a Facebook részéről, mire egy felhasználói kör jogi útra terelte az ügyet. A 2015-ben indult pereskedés az eltelt évek alatt pedig csoportos perré terebélyesedett, a három érintetthez csatlakozva ugyanis mások is kifogásolták a szolgáltatás gyakorlatát.
Néhány év múlva már 1,7 millióan perelték a Facebookot, összesen 35 milliárdnyi kártérítést követelve. A cég ezt nem fogadta el, de felajánlotta, hogy 550 millió dollárt azért kifizet. Az ügyben eljáró bíró a sértettek mellé állt, mondván a vállalatnak ennél ennél magasabb összeget kell fizetnie.
A Facebook újabb gondolkodás után 650 millió dolláros ajánlatot tett, amelyet a bíróság is elfogadott, így lezárulhatott az évek óta tartó pereskedés. A pénzből 110 millió dollárt a csoportos keresetet összefogó jogi cég kapja, a fennmaradt 540 milliót pedig az érintettek közt osztják szét. Ez emberenként nagyjából 340 dollárt jelent, vagyis hozzávetőlegesen 100 ezer forintot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.