Újabb kilenc kínai cég, köztük a Xiaomi is felkerült az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériumának tiltólistájára. Az ezen szereplő vállalatokba nem fektethetnek be amerikaiak. Ezzel a feltörekvőben lévő mobilgyártó a Huawei sorsára juthat.
A döntés értelmében leköszönőben lévő Trump-adminisztráció ugyanúgy nemzetbiztonsági fenyegetésként tekint a Xiaomira, mint a Huaweire vagy a ZTE-re. Ennek azonban nemcsak az amerikai technológia embargója miatt lehet negatív hatása a kínai vállalatra – írja az Android Police.
Az, hogy feketelistára tették a Xiaomit, azt is jelenti, hogy az amerikai befektetőknek meg kell válniuk a Xiaomiben lévő részesedésüktől. Ez azért is lehet rendkívül érzékeny lépés, mert míg a Huawei vagy a ZTE mögött elsősorban a kínai állam áll, a Xiaomi a 2018-as tőzsdei bevezetés óta dollármilliárdokat kapott a befektetőktől.
Az amerikai befektetők november 11-ig kaptak haladékot, hogy megváljanak a részvényeiktől, ami lehetőséget biztosít arra, hogy eladják azokat. A döntés hatása azonban már most érződik: a bejelentés óta már 10 százalékot esett a cég részvényeinek árfolyama, jelenleg 29,15 hongkongi dollárt, vagyis nagyjából 1100 forintot érnek a papírok.
Az amerikai Huawei-embargó 2019. májusi meghirdetését követően azt írtuk: ha a Huawei helyére lépni kívánó Xiaominak is túl jól megy majd a szekér, könnyen a feketelistán találhatja magát. Ez viszont már nagyon vékony jég. A mobilvásárlók zömét érintő tömeges tiltásnál könnyen visszafelé sülhet el az amerikai fegyver, főleg akkor, ha a kínai gyártók összefogva teszik le a voksukat egy új platform mellett.
Az USA–Kína-viszony egyik érdekes kérdése, hogy a jövő héten hatalomra lépő Biden-adminisztráció mit tesz majd a Trump-kormányzat által elrendelt tilalmakkal.
Frissítés: Változtatás nélkül közöljük a Xiaomi nyilatkozatát az Egyesült Államok intézkedésével kapcsolatban.
"A Vállalat minden országban, ahol üzleti tevékenységet folytat törvényesen, a helyi jogszabályoknak megfelelően működik. A Vállalat polgári célú termékeket és szolgáltatásokat állít elő a lakosság számára. Megerősíti, hogy a kínai hadsereg nem tartozik a tulajdonosai közzé és nem is áll annak ellenőrzése alatt, valamint nem minősül a “Kínai Kommunista Hadsereg Vállalatának”, ahogy azt az NDAA (honvédelmi engedélyezési törvény) meghatározta. A Vállalat megteszi a szükséges intézkedéseket a Vállalat és részvényesei érdekeinek védelmében.
A Vállalat mérlegeli a lehetséges következményeket és felméri azoknak a teljes cégcsoportra gyakorolt hatásait. Amint esedékessé válik, a Vállalat újabb nyilatkozatot fog tenni."
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.