A világon elsőként sikerült több mint 1000 km/h-s végsebességet kicsikarni egy szupervonatból. A dél-koreai szerelvény egy csőben haladt.
Az úgynevezett hyper-tube technológián alapul a dél-koreai mérnökök új szupervonata, amely a napokban 1019 km/h-val száguldott egy erre a célra kifejlesztett tesztpályán – írja az Interesting Engineering műszaki magazin.
A hyper-tube nem sokban különbözik az Elon Musk nevéhez kötött, hyperloop néven emlegetett technológiától. A vonat ez esetben is egy, a környezettől elzárt, vákuumszerű csőrendszerben halad végig, amely kedvező feltételeket biztosít az ilyen léptékű száguldáshoz.
A szerelvény ott még nem tart, hogy a szélesebb közönség is birtokába vegye. Azonban a vasúti fejlesztésekkel foglalkozó kutatóintézet (Korean Railroad Research Institute, KORAIL) szerint
már 2024-ben sor kerülhet az első kereskedelmi járatok indítására.
A koreai mérnökök szerint a hyper-tube vonatokkal 30 perce lenne csökkenthető a Szöul és Dél-Korea második legnagyobb városa, Puszan közötti most még 3,5 órás út.
November első hetében a hyperloop technika amerikai változatát is tesztelték: a Virgin Hyperloop cég két munkatársa egy 500 méter hosszú tesztszakaszon 172 km/h-s sebességen utazott egy speciális pályán. A végsebesség persze nem ennyi lenne, de egyelőre ezen a szinten kísérleteznek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.