Tech hvg.hu 2020. november. 04. 12:03

Japán megmutatta, milyen űrkikötőt építene, amikor az űrutazás már olyan lesz, mint ma a buszozás

Tokió vízzel körülölelt részén helyezkedhetne el az a hatalmas új repülőtér, ahol űrrepülőgépek várnák az utasokat.

Az elkövetkező évtizedek meghatározó újdonsága lesz a polgári űrrepülés, amikor az emberek olyan természetességgel utazhatnak majd ezeken a járműveken, ahogy ma buszozunk vagy vonatozunk – így gondolják legalábbis a hozzáértőbbek, akik már most ennek megvalósításán gondolkodnak. Ahhoz persze, hogy az űrrepülés sokkal gyakoribbá váljon, nemcsak modernebb eszközökre lesz szükség, hanem űrkikötőkre is.

Japán építészek egy csoportja nemrég elő is állt néhány tervvel, hogy bemutassák, szerintük milyen lehetne a szigetország első űrreptere. A futurisztikus létesítményről a Futurism című oldal mutatott koncepcióképeket. Egész nap tudnánk őket nézegetni:

Noiz Architects
Noiz Architects
Noiz Architects
Noiz Architects
Noiz Architects

A Spaceport Japan című tervezetben egy olyan repteret álmodtak meg a grafikusok, mely egyszerre fontos kiindulási pont, illetve kutatóállomás. A létesítményben konditermek, éttermek, illetve hotelek is működnének, hogy a fárasztó utazások előtt legyen hol feltöltődni. A tervezők a biztonságot maximálisan szem előtt tartva készítették a rajzokat. Ezért sem véletlen, hogy a létesítmény egy külön kis szigeten, Tokió központjától valamivel odébb helyezkedne el, hogy baj esetén az egyre kisebb helyre tömörülő lakosság minél kisebb veszélyben legyen.

A polgári űrutazás többek közt a SpaceX-nek is fontos célkitűzése. A legközelebbi új (ember által még nem meglátogatott) bolygót, a Marsot már 2024-ben elérhetjük Elon Musk szerint.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?