Tech hvg.hu 2020. október. 26. 09:03

Húsevő parazita miatt adtak ki figyelmeztetést Észak-Amerikában

A Leishmania nevű húsevő parazita a trópusi és szubtrópusi régiókban honos, de ma már az Egyesült Államokban is egyre gyakrabban találkozni vele.

A világban sok olyan parazita van, amely nem egyetlen régióban okoz megbetegedéseket. Ilyen többek közt a fertőzött lepkeszúnyog által terjesztett leishmaniasis (Leishmania-fertőzés) is. Az emberre is veszélyes kórt a Leishmania-nak nevezett húsevő parazita váltja ki. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kezdetektől fogva nyomon követi a terjeszkedését. A tudósok által idézett, 2018-as adatok szerint már a világ 98 országában bukkant fel.

Az egysejtű elsősorban a trópusi és szubtrópusi régiókat kedveli, de napjainkban már az Egyesült Államoktól északra, Kanadában is találkozni vele. A parazitával foglalkozó tudósok az IFLScience-nek írt vendégcikkükben fejtették ki, miért van ez: szerintük a más országokból behozott kutyák, illetve a hatósági ellenőrzések szűkössége miatt válnak gyakoribbá ezek az esetek.

A probléma oka, hogy Kanadában rendkívül lazák a háziállatok behozatalára vonatkozó szabályok. Kutyák esetében például elegendő a veszettség elleni oltás, illetve, hogy az állatorvos egészségesnek nyilvánítsa az ebet. Az egzotikus betegségekre (mint amilyen a már említett leishmaniasis) vonatkozó teszteket azonban nem végeznek, a diagnózisuk sem történik meg. Ez a szakértők szerint az egyes személyek, közvetve pedig a lakosság bármely részének egészségét veszélyezteti.

A kutatók kiemelik: Québecben az eltelt egy évben 10 olyan esetet regisztráltak, amikor kutya szervezetében kimutatható volt a Leishmania. Az egyik ebről, amit behoztak, azt gondolták, hogy harci sérüléseket szenvedett, de mint kiderült, az állat nem vett részt ilyenben – a végtagjain keletkezett elváltozásokért a parazita volt a felelős.

A jelenség ellen ugyan létezik gyógyszeres kezelés, de a tudósok szerint egyre gyakoribb, hogy a parazita ellenáll ennek. Hogy ez miért lehetséges, azt egyelőre ők sem tudják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.