Az amerikai Cornell Egyetem szakemberei egy olyan rendszert fejlesztettek ki, ami az arcizmok mozgásából képes kitalálni, milyen érzelmek ültek ki a viselője arcára.
A koronavírus-járvány miatt sokan kényszerültek arra, hogy otthonról dolgozva/tanulva videohívásokon keresztül tartsák a kapcsolatot a kollégáikkal, tanáraikkal. Sokan nem szívesen ülnek le a kamera elé, aminek a rendetlenségtől a személyes adatok megóvásáig számos oka lehet. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor fontos lenne látni a másikat, és azt, miként reagál bizonyos dolgokra.
Ebben segíthet az amerikai Cornell Egyetem újdonsága, ami úgy képes leolvasni az ember arcáról az érzelmeket, hogy valójában nem is látja azt.
A szakemberek erre egy különleges megoldást találtak ki: a fülhallgatóhoz/fejhallgatóhoz egy-egy kamerát csatlakoztatnak, ami hátulról figyeli, miként mozognak a viselője arcizmai. Ezeket a változásokat nemcsak leolvasni tudja a rendszer, de értelmezni is, majd összerakni belőle, hogy milyen érzelmet fejezhet ki épp az illető: nevet-e, felhúzza-e a szemöldökét, esetleg lefelé görbül a szája vagy meglepődik. Mindezt később akár egy avatar megformálásához is fel lehetne használni, ami helyettesíthetné az illetőt a videohívás során.
A C-Face névre keresztelt technológia két RGB kamerát takar, ami a vörös és a zöld fény változását figyeli. Az arcizmok mozgása torzítja ezeket a hullámokat, amiből a rendszer tudja, hogy milyen arcot vágott az illető.
Hasonló megoldás egyébként korábban is született már, ám azok otthoni használatra nem voltak alkalmasak, így egyelőre a Cornell Egyetem fejlesztése áll a legközelebb ahhoz, hogy használható termék készüljön belőle.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.