A Hajógerinc csillagképben lévő Carina-ködben most is aktívan zajlik a csillagképződés. A területről most minden korábbinál részletesebb kép készült.
Közeli infravörös képek születtek a Gemini South 8,1 méteres távcsöve és egy adaptív optika segítségével az égbolt egy érdekesebb objektumáról, a Földtől mintegy 7500 fényévre fekvő Carina-ködről. Ez egy diffúz köd – alakja teljesen szabálytalan – a Hajógerinc csillagképben, amelyet csak a déli féltekéről lehet látni, így Magyarországról sosem megfigyelhető.
A csillagászok régóta vizsgálják a főként por- és gázfelhőből álló Carina-ködöt, hiszen egy aktív csillagképződési régióról van szó. A Rice University kutatói nemrég infravörös tartományban vizsgálták a területet, e munka során pedig több képet is készítettek, a korábbiaknál tízszer nagyobb felbontásban – derül ki a The Astrophysical Journal Letters című folyóiratban megjelent publikációjukból.
A most megosztott felvételen a Carina Nebula úgynevezett nyugati fala látható.
A csillagászoknak nemcsak a régiót sikerült a laikusok számára is felettébb látványos formában visszaadniuk, hanem a porról visszaverődő fényt is megjelenítették. Ez utóbbihoz egy szűrőt használtak. A munka azért is jelentős, mert a köd megfigyelése – a mai, fejlettebb technikával – sem könnyű. Ennek legfőbb oka, hogy a sűrű porfelhőn kell áthatolni, erre pedig csak infravörösben van lehetőség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.