Az űrhajósok a Szojuz űrkapszulában vészelték át a pályamódosítást.
Űrtörmelék miatt manőverezésre kényszerült a Nemzetközi Űrállomás (ISS) - tudatta kedden az amerikai űrhivatal.
A NASA számításai szerint az ismeretlen eredetű űrszemét a manőver nélkül is kilométerekre elkerülte volna az űrállomást, de elővigyázatosságból mégis úgy döntöttek, hogy módosítják az objektum Föld körüli pályáját. Az állomás két orosz és egy amerikai űrhajósból álló legénységének - szintén elővigyázatosságból - át kellett mennie a Szojuz űrkapszulába, hogy vészhelyzet esetén elhagyhassák a létesítményt.
"Manőver befejezve. Az űrhajósok kijöhettek menedékükből" - tudatta a Twiterren a NASA vezetője, Jim Bridenstine.
Maneuver Burn complete. The astronauts are coming out of safe haven.
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) September 22, 2020
Az ISS jelenleg 421 kilométeres magasságban kering 27 500 kilométeres óránkénti sebességgel. Az elmúlt 20 évben a NASA 25 ilyen kényszerű pályamódosító manőverről számolt be.
Legutóbb júliusban kellett kis időre pályát módosítania az ISS-nek, akkor 900 méterrel vitték magasabbra a Nemzetközi Űrállomást a tudósok, hogy az egység elkerüljön egy balesetet.
Az űrszemét régóta komoly probléma az űrkutatás számára. Japán május végén állította fel a műholdvédelmi rendszerét, hogy megvédje az egységeit a meteoroktól és az űrszeméttől. Hogy utóbbiból milyen sok van, azt jól mutatja, hogy egy-két tonnányi hullik vissza a Földre – naponta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.