Tech hvg.hu 2020. szeptember. 09. 13:33

Miért kell napokat várni a PCR-eredményre? Mit kínálnak a legújabb gyorstesztek?

Nemcsak a tesztek pontossága, hanem a gyorsasága is döntő lehet a járvány megfékezésében. A gyorstesztek most kezdenek terjedni, többféle változatban.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Annyira egyszerű, mint egy terhességi teszt: csak le kell olvasni egy csíkot. Majdnem olyan, mint az alkoholszonda: csak bele kell fújni egy zacskóba. Ahhoz képest, hogy a Covid–19 most általánosnak számító tesztje, a PCR eredményére napokat (akár egy hetet) kell várni a világ sok országában, az említett pár perces gyorstesztek már elég közel vannak ahhoz, hogy elterjedjenek. Már ha valóban beválnak.

Ha lenne akarat, még több embert lehetne tesztelni Magyarországon

A már most is csúcsra járatott koronavírustesztelési rendszer kormányzati akarattal még bővíthető, ehhez azonban a jelenlegi protokollt is felül kellene írni. Az elmúlt napokban valami megmozdult, a minták szállítását végző mentők kapacitását ugyanis megnövelték Müller Cecília utasítására. Közben a szakmai vita sokkal inkább akörül zajlik, szükség van-e egyáltalán a lakosság tömeges tesztelésére.

A gyorstesztek nemcsak azzal kecsegtetnek, hogy olcsóbbak (idehaza egyelőre nem feltétlenül), és nem kell hozzájuk szakszemélyzet, laboratórium, hanem a gyorsaságuk miatt is fontosak lennének. Minél korábban lelepleződik a fertőzés, annál nagyobb az esély, hogy a fertőzötteket – és mindazokat, akiknek a vírushordozók a közelébe kerültek – még idejében el lehet szigetelni. Így szakíthatók meg gyorsan a fertőzési láncok – ez pedig

reményt adna arra, hogy szigorú korlátozó intézkedések nélkül is gátolható a járvány terjedése.

A legújabb fejlesztésű gyorstesztek működéséről olvashat a HVG hetilap csütörtökön standokra kerülő számában, illetve vasárnaptól a hvg360-on. Cikkünk mellett összefoglaló táblázatot is közlünk arról, mikor melyik tesztet érdemes alkalmazni, melyik mit mutat ki.