Tech hvg.hu 2020. augusztus. 27. 17:43

Másodpercek alatt dönt: 50 új bolygót fedezett fel a mesterséges intelligencia

Érdemes volt megmutatni a NASA adathalmazát a Warwicki Egyetem algoritmusának. A program ezek alapján bukkant ugyanis olyan bolygókra, melyek létezéséről az űrhivatal sem tudott.

A Warwicki Egyetem algoritmusa fedezett fel 50, úgynevezett exobolygó-jelöltet, vagyis olyan planétákat, melyek a Naprendszeren kívül helyezkednek el – írta a CNN.

A számítógépes programot a sok bolygó felfedézésében óriási szerepet játszó Kepler űrtávcső által gyűjtött adatatokkal oktatták, hogy képes legyen felismerni új bolygókat. Miután a szoftver elég okossá vált, a NASA egyéb adatbázisát is megmutatták neki. A program némi kutakodás után bukkant rá az említett új égitestekre.

A bolygókutatás igen nehézkes feladat, mert a tudósok munkáját több tényező is nehezíti. Vannak egyrészt úgynevezett hamis pozitív észlelések, amikor a csillagászok bolygónak hisznek valamit, ami valójában nem az. Ezeknek az értékeknek az ellenőrzésében segít az algoritmus, amely fejlesztői szerint "másodpercek alatt képes korábbi exobolygó-jelöltek osztályozására.

A most felfedezett bolygók közt vannak Föld-méretűek, és annál sokkal kisebbek, illetve olyanok is, amelyek mindössze 200 nap alatt kerülik meg a központi csillagot.

A mesterséges intelligenciát most megpróbálják felkészíteni egy magasabb szintre, amellyel elméletben a TESS űrszonda adatait is értelmezni tudja. A kutatók ettől a munkától is hasonló eredményt várnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 21. 07:00

„Közvetlen bizonyítékok kerültek elő” – forradalmi új adatokkal szolgál hunokról és avarokról az archeogenetika

Az archeogenetika támpontot ad az ősök eredetének felkutatásában, és mint Rácz Zsófia régész elmondja, bizonyítékkal szolgál arra, hogy a hunok kapcsolatba hozhatók a Hsziungnu Birodalom elitjével. Mindkét hun birodalomra igaz, hogy nem kizárólag erőből terjeszkedtek, hanem ügyes sztyeppei diplomáciával is. Rácz és kutatótársai több genetikai kapcsolódási pontot találtak a Kárpát-medence és Mongólia között húzódó térségben. De vajon elárulja a genetika, hova tűntek a hunok?