A Solar Orbiter nevű napszondának nemcsak a csillagunkat sikerült lefotóznia, de az égitest mágneses mezejét is megfigyelhette, sőt, még a kozmikus porról visszaverődő fényt is rögzítette.
Az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA még februárban indította útnak a Solar Orbiter nevű napszondát, ami éveken át vizsgálja majd a Napot. Az egység igen hosszú utat megtéve június közepén végre közel került a csillagunkhoz, és sikerrel teljesítette az első megfigyelését. A NASA most megmutatta, milyen felvételeket készített az űrszonda.
A Solar Orbiter minden eddiginél közelebb merészkedett a Naphoz. Mindez azt jelenti, hogy 77 millió kilométeres távolságból készített felvételeket az égitestről. A következő években azonban még ennél is közelebb kerülhet hozzá: a tervek szerint lesz olyan megfigyelés, amit 49 millió kilométerről végez majd el az űreszköz.
Russell Howard, a küldetés képi anyagot vizsgáló tudós szerint egyáltalán nem volt magától értetődő, hogy az első megközelítés során sikerrel jár a megfigyelés. Már csak azért sem, mert a koronavírus-járvány miatt több mint egy hétre önkéntes karanténba kellett vonulnia a stáb nagy részének, így a kritikus manőverezési műveleteket távolról kellett elvégezniük.
Bár ezek csak az első felvételek, már most érdekes, új jelenségek láthatók rajtuk – mondta el Daniel Müller, az (ESA) projektfelelőse a képek csütörtöki virtuális bemutatásán. Ilyenek például azok a tábortűznek (campfire) nevezett jelenségek, amelyek a kutatók szerint pontosan olyanok, mint a már ismert napkitörések, csak épp azoknál több milliószor, vagy épp több milliárdszor kisebbek.
Hogy pontosan milyen célt szolgálnak, egyelőre nem tudni. A tudósok azt feltételezik, hogy ezek járulnak hozzá ahhoz, hogy a nap koronája 300-szor nagyobb hőmérsékletű legyen, mint a felszíne. Hogy errő megbizonyosodjanak, meg kell majd mérniük a tábortüzek hőmérsékletét, ebben pedig a Solar Orbiter egyik szenzora lesz a segítségükre.
Az űrszondának sikerült képet készítenie arról a fényről is, ami a csillagközi porról verődik vissza. Ez olyan halvány, hogy normál esetben nem látszana, ezért a Nap fényét a milliárdod részére kellett halványítania az egyik műszernek. A módszer segítségével később a napszél felépítését is megfigyelhetik majd.
Mindezek mellett sikerült megfigyelni a Nap felszínének mágneses mezejét is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.