Tech MTI 2020. július. 03. 15:13

Gyorsított eljárásban engedélyezték a koronavírus elleni remdesivir forgalmazását

A készítményt egy amerikai gyógyszercég gyártja majd.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az Európai Bizottság pénteken bejelentette, hogy engedélyezi a koronavírus súlyos eseteiben alkalmazható, remdesivir hatóanyagú, Veklury néven futó gyógyszer feltételes forgalomba hozatalát. Ez az első Covid-19 elleni hatóanyag, amelynek forgalmazását az EU engedélyezi. A jóváhagyást a megszokott 67 napos eljárásnál rövidebb, gyorsított eljárás keretében bocsátották ki, az Európai Gyógyszerügynökség ajánlásait követve.

Sztella Kiriákidész egészségügyért felelős uniós biztos elmondta, hogy az engedélyt kevesebb mint egy hónappal a kérelem benyújtása után már meg is adták, ami egyértelműen bizonyítja az unió elkötelezettségét a gyors válaszlépések és a hatékony kezelések biztosítása mellett.

Az Európai Gyógyszerügynökség honlapján található értékelés szerint a gyógyszervizsgálat kimutatta, hogy a remdesivirrel kezelt, oxigénbevitelre szoruló betegek körülbelül 11 nap elteltével meggyógyultak.

A remdesivir gyártója a vírusfertőzés elleni készítményekre szakosodott amerikai Gilead Sciences gyógyszercég.

Április elején tették közzé azt a jelentést, amely szerint egy chicagói kórház sikerrel alkalmazta a remdesivir nevű hatóanyagot több mint száz koronavírus-fertőzött esetében. Májusban már azt közölte az Európai Unió, hogy gyorsított eljárásban vizsgálják a szer használatának engedélyezését.

A Deutsche Welle viszont egy olyan tanulmányt ismertetett, amely szerint a vírusellenes hatóanyaggal kezelt betegek között is voltak olyanok, akik végül életüket vesztették a kórba, emiatt a remdesivir önmagában valószínűleg nem elégséges a gyógyuláshoz.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.