A Stanford Egyetem két kutatója egy speciális motort épített be egy fülesmedúzába, így sikerült gyorsítani az állat sebességén.
A medúzák azok közé az élőlények közé tartoznak, amelyek a leghatékonyabban képesek úszni az óceánban. Egyetlen hátrányuk, hogy mindezt rendkívül lassan teszik csak meg, a kutatók szerint azért, mert alapvetően sosem volt rajtuk az "evolúciós nyomás" a nagyobb sebességre. Az amerikai Stanford Egyetem két kutatója azonban kifejlesztett egy módszert, amivel a jelenlegi többszörösére képesek növelni az állat mozgását.
A Science Advanced című tudományos szaklapban írtak kísérletükről, még februárban. Publikációjuk szerint az eredményüket egy speciális "motor" segítségével hozták össze, amit nemes egyszerűséggel beletűztek egy fülesmedúzába, így hozva létre egy biorobotot. A tudósok megjegyezik, hogy az állatnak nincs központi idegrendszere, és a fájdalom érzékeléséhez szükséges receptora sem, így beavatkozásuk nem volt fájdalmas. Ezzel együtt mindent megtettek annak érdekében, hogy ne érje felesleges károsodás a medúzát.
A kutatók a kaliforniai San Pedróban egy mesterséges, a tengeri környezetet szimuláló medencét hoztak létre, amelyben megfigyelték az állat viselkedését. A fülesmedúzához egy vízálló kontrollerből, akkumulátorból, processzorból és elektródákból álló szerkezetet készítettek, amit az állat izomszöveteihez csatlakoztattak. Nagyjából úgy működött, mint egy szívritmus-szabályozó készülék, ám az elektromos jel ezúttal nem a szívbe, hanem a medúza izomszöveteibe jutott.
A tudósok ezután három mérést végeztek el: egyet a szerkezet nélkül, egyet a szerkezettel kikapcsolt, egyet pedig bekapcsolt állapotban. Míg előbbi két állapot között nem volt lényeges különbség, az utóbbi esetében már látható volt a változás:
a medúza háromszor gyorsabban haladt, mint egyébként.
A kutatók úgy látják, hasonló megoldással a jövőben hatékonyabban lehetne felmérni nagyobb tengerrészek állapotát.
A kutatók állítják: miután a készüléket kivették a medúzából, az magától meggyógyult.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.