Az izraeli Technion anyaga előbb elveszi a vírus fertőzőképességét, majd elemeire bontja a kórokozó egyik legfontosabb részét. Állítják: hosszú időn át is hatásos.
A koronavírus hatástalanítására képes, illetve a kórozó ellen hosszan tartó védelmet nyújtó fertőtlenítőszert fejlesztettek ki a haifai Izraeli Műszaki Egyetemen (Technion).
A COVID-19 betegséget okozó vírus hosszú ideig képes megélni különböző felületeken, ami különösen növeli a fertőzésveszélyt egyebek között a kórházakban, gyárakban, iskolákban, bevásárlóközpontokban és a tömegközlekedési eszközökön. Egy karanténba zárt hajón még 17 nappal a kiürítése után is koronavírus nyomait találták szakemberek.
Hogy a problémát orvosolni tudják, a Technion kutatói speciális vírusölő polimereket fejlesztettek ki. A polimerek megváltoztatják a vírus szerkezetét, hatástalanítva a fertőzési képességét, majd megtámadják a külső rétegét és lebontják azt. Az új szer folyamatosan fejti ki hatását, emellett hosszú ideig védelmet biztosít.
A Technion kutatói szerint a fertőtlenítőszer előállítási költségei várhatóan nem lesznek magasak, mivel olcsó és elérhető alapanyagokra épül.
Hasonló fertőtlenítőanyaggal kísérleteznek kínai tudósok, akik azt állítják, a szer kilincsekre fújva is elég ideig marad hatásos, hogy az ember keze ne szennyeződjön be.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.