Tech hvg.hu 2020. május. 17. 15:03

Nem nagyon találni ellenszert a kamugyárosok új módszerére: a törölt weboldalt is terjesztik

Hiába lövi le az álhíreket a Facebook, a terjesztők találtak egy kiskaput, amivel milliós elérést produkálnak a közösségi oldalon.

A Harvard Egyetem médiakutató központjának vezetője, Joan Donovan és csapata az elmúlt hónapokban azt vizsgálta, hogy a koronavírussal kapcsolatos álhírek és összeesküvés-elméletek miként terjednek az interneten. A munka során egy különleges dologra figyeltek fel: a manipulátorok úgynevezett zombi tartalmakat hoznak létre.

Még áprilisban tűnt fel az az összeesküvés-elmélet, amely szerint Kínában valójában 21 millióan haltak meg a koronavírus miatt. A sztoriról szinte azonnal kiderült, hogy kamu, a Facebook szerint pedig nem futott nagyot a közösségi oldalon, összesen 520 lájkot és 100 megosztást szerzett a News NT nevű oldalon megjelent kamuhír. Emellett a Facebook felcímkézte a tartalmat, hogy a keresésekben és a hírfolyamban se jelenjen meg.

Facebook

Ám az internet nyilvános részét folyamatosan archiváló Internet Archive lementette oldalt, amely a régi weboldalak, weboldalverziók előkeresésére szolgáló Wayback Machine funkcióból előkeresve óriási karriert futott be. A nyilvános archívumból megosztva már 649 ezer reakció és 118 ezer megosztás érkezett az anyagra – írja az MIT Technology Review hasábjain Joan Donovan.

A Facebook végül erre a hivatkozásra is címkét ragasztott, hogy korlátozza az elérhetőségét. Mindez sikerült is, de addigra már lényegében késő volt.

Hasonlóan nagy karriert futott be egy másik cikk is. A Medium nevű blogplatformon megjelent anyagban arról írt valaki, hogy megvan a koronavrus ellenszere. A sztori eredeti megjelensée a Facebookon 6000 lájkot és 1200 megosztást gyűjtött be, miközben a nyilvános internetes archívumból megosztott változata már 1,6 millió lájkot és 310 ezer megosztást hozott össze.

Természetesen nem lenne technikailag megoldhatatlan az Internet Archive-ból is töröltetni egyes oldalakat. Ám ez elvi kérdéseket vet fel, a szolgáltatás lényege ugyanis éppen az, hogy minél teljesebb állapotában őrizze meg az egykori internetet, amelynek sajnos éppúgy részei mára a kamuhírek is, mint az igaziak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Gazdaság Fülöp István 2024. december. 27. 12:00

Egy friss tanulmány példákkal bizonyítja, hogy terel, elhallgat és valótlanságokat állít a kormányzat és az akkugyárak is a kockázatokról

„Iparbiztonsági kockázatok a magyar akkumulátorgyártásban és az ezzel kapcsolatos kommunikáció” címmel átfogó elemzést tett közzé Éltető Andrea, a KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa, amelyben a magyar akkumulátoriparral kapcsolatban rámutat az iparbiztonsági kihívásokra, a lakossági tájékoztatás hiányosságaira és a civilek elhallgattatására is.