Adják és kapják is a pofonokat az amerikai-kínai kereskedelmi háború szembenálló felei.
Tizenkétmilliárd dolláros üzemet épít az amerikai Arizonában a világ legnagyobb szerződéses chipgyártója, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. – jelentette be a cég a minap. Ezt az Egyesült Államokban sok piaci szereplő úgy értelmezte, hogy az exportkorlátozások megkerülésével szállíthat be a tajvani óriásnak. Az érintett társaságok részvényárfolyama meg is lódult a fagyos külkereskedelmi viszony olvadásaként is érthető hírre, ám az optimizmus csak néhány óráig tartott.
Másnap ugyanis kiderült, hogy az amerikai technológiát használó chipgyártóknak külön engedélyre van szükségük ahhoz, hogy az állítólagos biztonsági aggályok miatt feketelistára tett kínai Huaweijel üzleteljen. Márpedig a Taiwan Semiconductor éppen a Huawei egyik legnagyobb beszállítója. A Bloomberg szerint az iparág szereplői attól tartanak, hogy Kína visszalő, és így végül a washingtoni vezetés akciója miatt ők fognak a legrosszabbul járni.
Ha ugyanis korlátozzák a TSMC hozzáférését az amerikai technológiákhoz, azzal lelassul az új félvezető-gyártási módszerek kidolgozása. Márpedig az Apple iPhone-jaiba is a tajvani cég állítja elő a chipeket, és a chip- és modemfejlesztéssel foglalkozó Qualcomm – melynek termékei ott vannak a legtöbb androidos készülékben – is rá van utalva a tajvani vállalatra. (A Google révén az Android szintén amerikai érdekeltségnek tekinthető.) Az Advanced Micro Devices és az Nvidia is kuncsaftjai a TSMC-nek.