Tech hvg.hu 2020. május. 07. 08:03

Melyik androidos gyártó milyen gyorsan küldi ki a frissítéseket?

Rendszeresen vizsgálja az egyik német kutatólaboratórium, hogy mi a helyzet az androidos világ biztonsági frissítéseivel, ezek tempójával, elterjedtségével. Jó hír, hogy az idő múlásával egyre jobb a helyzet.

A német Security Research Labs évek óta figyeli az androidos világ biztonsági frissítéseinek alakulását az eszközök biztonságát és a potenciális biztonsági réseket figyelő SnoopSnitch alkalmazás segítségével. Az ilyesfajta frissítésekre, javításokra nagyon nagy szükség van, miután az okostelefonok, tabletek egyre kedveltebb célpontjai a hackereknek. A legutóbbi vizsgálatok napokban ismertetett eredményéből kiderült, hogy egyre rendszeresebbek a javítások, esetenként rendkívül gyorsan végrehajtják a gyártók a biztonsági frissítéseket.

A kutatók a hivatalos firmware-ekre összpontosítottak: a több mint félmillió SnoopSnitch felhasználó készülékéről nyert adatokat összevetették saját nagy firmware-összeállítás gyűjteményük elemzésének eredményeivel. Kiderült, hogy 2019-ben jóval több hivatalos firmware érkezett a telefonokra, mint egy évvel korábban. A havi biztonsági frissítéseket is fürgébben szállították, a javítások 15 százalékkal gyorsabban épültek be a firmware buildekbe: az átlagos 44 nap 38 napra csökkent.

A legfontosabb androidos gyártók javítási analízise
Security Research Labs

Ezek az eredmények biztatók, viszont az kevésbé, hogy az Android-ökoszisztéma továbbra is meglehetősen szétaprózódott, számos Android-verziót kell támogatni. A SnoopSnitch felhasználók mindössze 30 százalékánál fut csak Android 9 vagy újabb verzió (A StatCounter 2019-ben mindössze 22 százalékos piaci részesedést figyelt meg ebben a szegmensben, ami arra utal, hogy a SnoopSnitch használóinak újabb telefonjai vannak.)

A kutatók összességében úgy találták, hogy a gyártók inkább a szélesebb körben telepített Android-verziókat (például Samsung és Xiaomi: Android 7.1.1, Asus: Android 9) javítják, a kevesebb készüléken futó rendszerekre, még ha azok újabbak is, késve érkeznek a frissítések, esetleg hiányoznak a javítások.

Néhány gyártó, például a Google és a Nokia rendkívül gyorsan javítanak, ami azért lehetséges, mert egy hónappal a nyilvánosság előtt hozzáférhetnek a szükséges információkhoz. Ezek a gyártók vanilla Android rendszert, és nem testreszabott Android-verziókat használnak, ezért kevesebb erőfeszítést igényel a javítás. Ráadásul ezek a gyors gyártók kevesebb eszközt is adnak ki, ezzel is gyorsulhat a javítási folyamat, azokhoz képest, akiknek nagy az eszközállományuk. Ezzel együtt a szakemberek azt tapasztalták, hogy a legtöbb nagyobb gyártó (pl. Samsung, Motorola, Xiaomi, Huawei, OnePlus) sokat javult az Android-verziók javítási sebessége és pontossága. A SnoopSnitch-felhasználók körében használt egyedi firmware legtöbbjének biztonsági javítása nem idősebb négy hónaposnál.

Aki szeretne tisztában lenni saját androidos eszközének javítási szintjével, illetve a telefon és a mobilhálózat egyéb biztonsági tulajdonságaival, annak a Security Research Labs kutatói a SnoopSnitch alkalmazás telepítését javasolják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.