Nemrég haladt el mellettünk a 2,5 kilométer átmérőjű "1998 OR2" aszteroida – szerencsére biztos távolságban.
Bár a világ figyelmét most a koronavírus-járvány és a fertőzések megállítása köti le, percekkel ezelőtt történt még egy érdekes esemény: szerdán, közép-európai idő szerint 11 óra 55 perckor egy méretes aszteroida haladt el a Föld mellett. A tudósok már régen meghatározták az 1998 OR2 jelű égitest pályáját, így biztosak voltak benne, hogy nem fenyegeti a bolygónkat.
Ami a távolságot és a gyorsaságot illeti, az aszteroida másodpercenként 8,69 kilométeres sebességgel száguldott el mellettünk, és – az előzetes számítások szerint – mintegy 6,28 millió kilométerre közelítette meg a Földet. Ez a Föld–Hold-távolságnak 16,4-szerese. Egy szimuláción láthatjuk is, mit jelent ez a valóságban.
This is how far the asteroid 1998 OR2 will flyby Earth on 29th April... It will pass by Earth at a distance of 3.9 million miles away, which is 16 times the distance of the Earth to the Moon! pic.twitter.com/L4NMZAWlxR
— according2science (@Accord2Sci) April 28, 2020
Az aszteroida egyébként nem kicsi, átmérője a becslések szerint 2,5 kilométer, a NASA ezért a "potenciálisan veszélyes aszteroidák" közé sorolta a kisbolygót. Ha egy ekkora objektum a Földnek csapódna, az globális katasztrófát okozna a tudósok szerint. Az 1998 OR2 miatt azonban jó ideig nem kell aggódni, a kutatók ugyanis biztosak benne, hogy az aszteroida a következő 200 évben nem fogja megközelíteni a Földet.
A Kínai Tudományos Akadémia Bíbor-hegyi Csillagvizsgálója az év kezdete óta több aszteroidát is megfigyelt, melyek közel kerülhetnek a Földhöz. Május elsején is várható egy, az a felszíntől mintegy 7,05 millió kilométer távolságban fog elhaladni.
Az idei év valószínűleg legizgalmasabb, hasonló eseménye szeptember 1-jén fog bekövetkezni, amikor egy kisbolygó mindössze 120 ezer kilométerre fogja megközelíteni a Földet - ez a Föld–Hold-távolság alig harmada.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.