Világszerte hatékonyabbá válhat a COVID-19 elleni védekezés a Pécsi Tudományegyetem felfedezésének köszönhetően.
Európában elsőként a Pécsi Tudományegyetem (PTE) virológiai munkacsoportjának szakemberei izolálták a koronavírust egy beteg székletmintájából – mondta az MTI-nek a koronavírus-kutató akciócsoport vezetője. Jakab Ferenc professzor közölte, hogy a Kemenesi Gábor irányításával dolgozó szakemberek felfedezése jelentős tudományos eredmény a koronavírus hazai és nemzetközi kutatásában is, hiszen a vírus jelenlétét a székletben már több kutatócsoport is igazolta molekuláris módszerekkel, de az izolálása Európában még senkinek nem sikerült.
A szakember kiemelte, hogy bár a fertőzés terjedésének legjelentősebb módjának még mindig a cseppfertőzést tartják,
a mostani eredmény ismeretében világszerte hatékonyabbá válhat a vírus elleni védekezés az újonnan bebizonyított terjedési útvonal fokozott kezelésével.
A pécsi kutatóknak korábban sikerült több mintából is izolálni a vírust, valamint meghatározni a teljes genetikai kódját, közvetlenül betegek torokváladékából.
A professzor által vezetett kutatócsoport célja a vírus jobb megismerése, fertőzési és terjedési mechanizmusának vizsgálata, a lehetséges prevenciós lépések felderítése, valamint a hatékony gyógyszer és gyógymódok későbbi kifejlesztése.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.