Mivel a megszokottnál jóval csendesebb most a világ, a szeizmológusok olyan rezgéseket is érzékelnek, amiket máskor nem.
A koronavírus pozitív hatásairól nem sokszor esett szó, pedig vannak ilyenek. A járvány miatt lett sokkal tisztább a levegő Európában, és mint most kiderült, a szeizmológusok munkáját is segíti a kialakult helyzet, valamint a pandémia okán hozott korlátozások. Hogy pontosan miről is van szó, azt az IFLScience tudományos-ismeretterjesztő portál igyekezett érthetően összefoglalni.
Közismert, hogy a földben bekövetkezett rezgéseket a világ különböző pontjain elhelyezett szeizmográfokkal elemzik. A tudósok ezekből az adatokból tudnak következtetni egy-egy utórengés lehetséges helyszínére, de más kutatásokhoz is felhasználják az így keletkezett információkat.
Csakhogy a rezgéseket nem mindig sikerül tisztán rögzíteni, hiszen az emberi tevékenység, továbbá például a járműforgalom is okoz olyan zajokat, amik megzavarhatják az érzékeny műszereket. A kutatók ilyenkor megpróbálják leválasztani a rossz rezgéseket az eredeti jelről, hogy csak a természet által keltett hangokat vizsgálják. Ez azonban nagy kihívást jelent.
Azzal viszont, hogy a világjárvány miatt sok országban korlátozzák az állampolgárok mozgását, ez, és a közlekedés keltette zajok is megszűntek. Mindez új lehetőséget teremt a szeizmológusok számára, akik most (majdnem) zavartalanul vizsgálhatják a földkéreg máskor csak nagyon nehezen érzékelhető rezdüléseit.
Thomas Lecocq szeizmológus szerint olyan csend van most a világban, amelyhez hasonlót karácsonykor tapasztalnak a kollégáival. A jelenséget a brüsszeli Belga Királyi Obszervatórium eszközei is megerősítették. Az ottani készülékek szerint a város zajszintje a megszokotthoz képest 33 százalékot csökkent. Mindez nagy előny a kutatók számára, akik ez idő alatt is rendületlenül dolgoznak. Ilyenkor ugyanis sokkal pontosabb mérési eredményekre tehetnek szert.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.