Tech hvg.hu 2020. április. 07. 09:03

Ha mások nem is, a szeizmológusok nagyon örülnek a koronavírus miatti lezárásoknak

Mivel a megszokottnál jóval csendesebb most a világ, a szeizmológusok olyan rezgéseket is érzékelnek, amiket máskor nem.

A koronavírus pozitív hatásairól nem sokszor esett szó, pedig vannak ilyenek. A járvány miatt lett sokkal tisztább a levegő Európában, és mint most kiderült, a szeizmológusok munkáját is segíti a kialakult helyzet, valamint a pandémia okán hozott korlátozások. Hogy pontosan miről is van szó, azt az IFLScience tudományos-ismeretterjesztő portál igyekezett érthetően összefoglalni.

Közismert, hogy a földben bekövetkezett rezgéseket a világ különböző pontjain elhelyezett szeizmográfokkal elemzik. A tudósok ezekből az adatokból tudnak következtetni egy-egy utórengés lehetséges helyszínére, de más kutatásokhoz is felhasználják az így keletkezett információkat.

Csakhogy a rezgéseket nem mindig sikerül tisztán rögzíteni, hiszen az emberi tevékenység, továbbá például a járműforgalom is okoz olyan zajokat, amik megzavarhatják az érzékeny műszereket. A kutatók ilyenkor megpróbálják leválasztani a rossz rezgéseket az eredeti jelről, hogy csak a természet által keltett hangokat vizsgálják. Ez azonban nagy kihívást jelent.

AFP / Frederick Florin

Azzal viszont, hogy a világjárvány miatt sok országban korlátozzák az állampolgárok mozgását, ez, és a közlekedés keltette zajok is megszűntek. Mindez új lehetőséget teremt a szeizmológusok számára, akik most (majdnem) zavartalanul vizsgálhatják a földkéreg máskor csak nagyon nehezen érzékelhető rezdüléseit.

Thomas Lecocq szeizmológus szerint olyan csend van most a világban, amelyhez hasonlót karácsonykor tapasztalnak a kollégáival. A jelenséget a brüsszeli Belga Királyi Obszervatórium eszközei is megerősítették. Az ottani készülékek szerint a város zajszintje a megszokotthoz képest 33 százalékot csökkent. Mindez nagy előny a kutatók számára, akik ez idő alatt is rendületlenül dolgoznak. Ilyenkor ugyanis sokkal pontosabb mérési eredményekre tehetnek szert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.