A koronavírus-járvány kitörése nyomán megszaporodott álhírek miatt leginkább két ország okolható egy uniós jelentés szerint.
Moszkva és Peking komoly dezinformációs kampányba kezdett a koronavírus témájában, aminek célja, hogy hamis információkkal lássák el állampolgáraikat arról, hogyan kezeli az Európai Unió a kialakult krízist – olvasható a Politico szerint egy friss uniós jelentésben.
Az elemzést a European External Action Service (East Stratcom) kiberbiztonsági csoport készítette. A közösségi médiában terjedő álhírekben azt állítják, hogy a koronavírus miatt az unió az összeomlás szélére sodródott, ezzel szemben Moszkva és Peking olyan stratégiával rendelkezik, amellyel kezelni tudja a problémákat.
Kína a világ megmentőjének mutatja magát, eddig nem nagy sikerrel
Miközben Európa a koronavírus-járvánnyal küzd, Kína átfogó propagandaoffenzívát indított, hogy elfeledtesse, részben azért okozott világjárványt az új koronavírus, mert a kínai hatóságok az első hetekben megpróbálták elhallgattatni a kór veszélyeire figyelmeztető orvosokat. A mostani kampánynak sokat árt, hogy az ázsiai országból érkezett segélyek jó része használhatatlan.
A dezinformációs kampány egyik fő üzenete, hogy a tagországok nem tudnak megbirkózni a járvánnyal, illetve, ahhoz, hogy mégis képesek legyenek rá, Moszkva és Peking segítségére vannak utalva. Az álhírek a Twitteren és a Facebookon terjednek, a jelentés szerint állami finanszírozású orosz médiacégek terítik őket. A kampány elsősorban a görög, az olasz és a spanyol felhasználókat célozza, egyelőre kevés sikerrel.
Az álhírek ettől függetlenül nagyon veszélyesek az elemzők szerint, mert képesek a demokratikus intézményekbe vetett bizalom rombolására.
Ursula von der Leyen, az Európa Bizottság elnöke kedden videóüzenetben arra hívta fel a figyelmet, hogy a járvány miatt nagyobb szükség van a közös cselekvésre, mert a dezinformációs kampányok most súlyosabb következményekkel járhatnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.