A malária ellen is használt hidroxiklorokin hatóanyaggal többek szerint a koronavírusos betegek is kezelhetők, de erre egyelőre kevés bizonyíték van. Amerikában mégis beadták 1100 embernek.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóság (FDA) engedélyezte a malária ellen is alkalmazott hidroxiklorokin-szulfát és a klorokin-foszfát szerek alkalmazását a koronavírus okozta Covid-19 kór kezelésére. Donald Trump amerikai elnök a vasárnap azt közölte, hogy a szert kísérleti jelleggel
már 1100 páciensnél alkalmazzák New Yorkban.
A szerrel francia kutatók is kísérleteznek, ők azonban az azitromicin nevű antibiotikum-hatóanyaggal együtt alkalmazták. Úgy pedig sikerült jó eredményeket elérniük. Kínai tudósok ennek ellenére úgy találták, hogy a hidroxiklorokin a koronavírusos betegek gyógyítására nem igazán jó, önmagában legalábbis nem. (Egyébként ugyanennek a szernek tiltotta meg az országból való kivitelét korábban a magyar kormány.)
Az FDA sürgősségi rendelettel tette lehetővé a hozzáférést a gyógyszerhez. Ennek érdekében felszabadította az országos stratégiai készletet, és amennyiben nem kivitelezhető vagy nem lehetséges más klinikai kísérleti gyógyszer, akkor az orvosok felírhatják ezt a Covid-19 kórral már kórházban kezelt betegeknek is. A rendelet értelmében a szerek alkalmazásakor kötelező tájékoztatni az orvosokat és a pácienseket a két gyógyszer ellenjavallatairól és kockázatairól is.
A hidroxiklorokin-szulfátot és a klorokin-foszfátot nemcsak malária ellen alkalmazzák, hanem lupusz és reumatoid artritisz kezelésére is. Mindkét betegség autoimmun eredetű.
Az emberi erőforrásokért és egészségügyért felelős szövetségi minisztérium közlemény szerint a németországi székhelyű Sandoz gyógyszergyár, amelynek anyavállalata a svájci Novartis, harmincmillió adag, a német Bayer pedig egymillió adag hidroxiklorokint szándékozik átadni az amerikai stratégiai gyógyszerkészletnek. Az amerikai minisztérium ezen kívül finanszírozza még két további, már forgalomban lévő gyógyszer klinikai kísérleteit a Covid-19 esetleges kezelésére.
Az FDA döntése és az egészségügyért is felelős tárca lépései a Fehér Ház teljes támogatását élvezik. A vitatott, de egyes esetekben bizonyítottan jótékony hatású maláriaellenes gyógyszerre utalva Trump elnök még vasárnap úgy fogalmazott, "nézzük meg, működik-e, hihetetlen eredményeket is hozhat. Lehet, hogy működik, lehet, hogy nem".
Ennél valamivel jobb reményekkel kecsegtet a tuberkulózis ellen kifejlesztett BCG-oltás, ami a fertőzés ellen nem véd ugyan, de a betegség tüneteit lehet, hogy enyhíteni tudja. A szert több ezer egészségügyi dolgozónak adják be ezekben a napokban.
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.