Tech hvg.hu 2020. március. 23. 17:55

Oroszországban a mobilok helyadataiból fogják megmondani, kik lehetnek még fertőzöttek

A koronavírus-járvány miatt új rendszer építésébe kezdenek Oroszországban, hogy azokat a fertőzötteket is beazonosítsák, akik még nincsenek karanténban.

Oroszországban olyan új rendszert terveznek kiépíteni, amely a mobilszolgáltatók helyadatait használva képes lesz értesíteni a felhasználókat, ha fertőzött személlyel léptek kapcsolatba, és emiatt karanténba kell vonulniuk – írta a Reuters. Ez az információ, vagyis a fertőzöttség ténye, a járvány ellen küzdő hatóságokhoz is eljut.

Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök hétfőn öt napot adott arra, hogy a szoftvert legprogramozzák a hozzáértők.

A digitális nyomkövetéssel más országok kormányai is próbálkoznak. Előbb Irán, Kína, majd Izrael is bejelentette, hogy olyan alkalmazást ad a felhasználóknak, amellyel követni lehet a pozíciójukat, és azt, hogy kivel találkoznak. A kritikusok viszont azt mondják, jobb vigyázni az ilyen programokkal, mert félő, hogy nem csak a karantén szabályainak betartatására alkalmasak. Az említett orosz szoftver kapcsán Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a rendszer

nem sérti az állampolgárok jogait.

Az orosz sajtó az elmúlt napokban többször is sikertörténetként emlegette, hogy 1960 elején 19 nap alatt sikerült felszámolni egy feketehimlő-járványt, amelyet egy festőművész hurcolt be Moszkvába Indiából. A KGB és a rendőrség akkor a teljes kapcsolati láncot felgöngyölítve, 9342 embert gyűjtött karanténba a Botkin kórházban. 45 beteget találtak, akik közül csak hármat nem sikerült megmenteni. Igaz, annak a kórnak akkor már megvolt a vakcinája. Az orosz fővárosban és régiójában egy példátlan akció keretében 9,5 millió embert oltottak be vele egyetlen hét leforgása alatt – írta az MTI.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.