Tech MTI/hvg.hu 2020. március. 03. 12:50

Csak egy kicsit kellene változtatnunk a szokásainkon, és máris jelentősen lassulna a fertőző betegségek terjedése

Már az is segítene, ha a világ tíz fő repülőterén átutazó emberek gyakrabban mosnának kezet.

Minél gyakrabban és jobban mosnak kezet az emberek, annál nagyobb eséllyel lassul a fertőző betegségek terjedése – mutatták ki a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói. A tanulmányt, amely általában foglalkozik a fertőző betegségek terjedésével, december végén, közvetlenül a koronavírus-járvány megjelenése előtt tették közzé, ám a szerzői hangsúlyozzák: az eredményeik minden ilyen betegségre vonatkoznak.

Az emberek kézmosási gyakorlata igen rendszertelen. Korábbi kutatások, köztük az amerikai mikrobiológiai társaság kutatói által gyűjtött adatok alapján az MIT tudósai úgy becsülték, hogy a repülőtereken megforduló utasoknak csupán 20 százaléka mos kezet szappannal, vízzel és legalább 15 másodpercig. A másik 80 százalék potecionálisan megfertőz mindent, amit megérint bármilyen bacilust hordozzon – mondta Christos Nicolaides professzor, a tanulmány egyik szerzője.

„A vécét használó emberek 70 százaléka megmossa kezét, 30 százalék nem. Előbbieknek azonban csak 50 százaléka mos helyesen kezet, a többiek csak leöblítik” – idézte a korábbi tanulmány adatait a professzor.

Kombinálva ezeket az adatokat a repülőterek szennyezett felületein lévő fertőző anyagokkal való lehetséges érintkezés becsléseivel, a szakemberek kiszámolták, hogy a repülőtereken megforduló utasok csupán 20 százalékának tiszta a keze.

A kézmosási szokások javulása a világ összes repülőterén megháromszorozná ezt az arányt, azaz az utazók 60 százalékának lenne tiszta a keze. Ennek lenne a legnagyobb hatása, egy betegség terjedését 69 százalékkal lelassítaná – írták.

A szakértők szerint a fertőző betegség terjedését már az is jelentősen – 37 százalékkal – visszafogná, ha a világ tíz kulcsfontosságú légi kikötőjében gyakrabban és helyesen mosnának kezet az emberek.

A kutatók becsléseikhez részletes epidemiológiai szimulációk elemzése alapján jutottak. Ehhez felhasználták a nemzetközi légiközlekedés adatait, közöttük az utazások időtartamát és távolságát, az átszállásokat, a repülőtéri várakozási időket és az emberek egymás közötti, valamint a körülöttük lévő tárgyaikkal való érintkezésről felvett adatokat. Továbbá azonosították a járvány terjedése szempontjából fontos 120 repülőteret is.

Minden kicsiny javulás észrevehető eredményt hozott. Ha csak 10 százalékkal javulna a tiszta kezek aránya a világ valamennyi repülőterén, már az is 24 százalékkal lassíthatná egy járvány terjedését – mutatták ki az adatokból.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.