Tech hvg.hu 2020. február. 21. 11:03

Jön az Android 11, izgalmas új funkciók érkeznek a telefonjára

Miután az Android 11 információs weboldala kiszivárgott, a Google feleslegesnek találta, hogy tovább titkolózzon, így a fejlesztői változatban már elérhetővé tette a milliónyi eszközön dolgozó rendszerének új kiadását. Rá is ugrottak a mérnökök, hogy megnézzék, mit rejt.

A Pixel mobilokra már feltelepíthető a teljes valójában várhatóan csak idén ősszel megjelenő Android 11 első fejlesztői előzetese, ami sokakat ugyan nem érint, de arra már kiváló lehetőség, hogy a fejlesztők megismerjék a platform fontosabb változásait. A legnagyobb durranásokat minden valószínűség szerint májusi I/O konferenciáján mutatja majd be a keresőcég, de azért így is kiderült már néhány dolog.

Google

Az első, fontosabb változások egyike az alkalmazások által kért hozzáférések terén jelentkezik. A rendszer ugyanis kettő helyett három opciót dob majd fel, így a (kamerával, GPS-szel kapcsolatos) kéréseket nem csak fogadni és elutasítani lehet, egyszeri alkalomra szóló engedély is adható lesz. Teljesen új dologról azért nincs szó, hiszen ugyanez a megoldás van jelen az Apple szoftverében is.

Változik a chatelés és úgy általában a szöveges kommunikáció, amit a Facebook Messengerből már ismert “buborékos” ötlettel (chat-fejek) sikerült elérnie a Google-nek. Az új Androidban még az SMS-ek küldése is elvégezhetjük egy ilyen ablakból, ha azt szeretnénk. A buborékok – a messengeres chathez hasonlóan – a képernyő bármely részére elhelyezhetők, de természetesen nem kötelező őket használni.

YouTube/The Verge

Sok felhasználó örömére végre az Android része lesz a képernyő tartalmáról való videókészítési funkció. Ezt eddig a gyártók döntötték el, aktiválják-e a készülékben, de a 11-es Androiddal (elvileg) minden, a rendszerrel kompatibilis eszköz megkapja. A funkció lényegét aligha kell magyarázni: ha bekapcsolják, rögzíthető vele például egy játékmenet, vagy bármi más.

Bár a 10-es főverzióban már megjelent, a 11-essel tovább okosodik az egyre több szoftvergyártó által használt sötét mód. Utóbbi lényege, hogy a funkciót ezután konkrét időponthoz kötve is aktiválhatjuk. Ha mondjuk este 11-kor kerülünk ágyba, kérhető, hogy a rendszer addigra teljesen átálljon.

Egy másik praktikus újdonság, hogy a bluetooth-os kapcsolatok akkor sem szakadnak meg, ha a felhasználó bekapcsolja a repülési üzemmódot. Ez jelenleg mindenhol azzal a kellemetlenséggel jár, hogy a telefont újra kell csatlakoztatni az órához vagy a fül-, fejhallgatóhoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.