Tech hvg.hu 2020. február. 09. 19:01

Rekordsebesség alatt tette meg egy BA-gép a New York-London utat

A Ciara vihar segítségével a British Airways vasárnap reggeli gépe rekordidő alatt tette meg a New York-London utat. Méghozzá a menetidőn 80 percet javítva.

Míg a Ciara vihar miatt futballmeccs maradt el Angilában, és több brüsszeli járatot is törölni kellett, az orkán segítségével a British Airways Boeing 747-436 típusú utasszállító gépe rekordidő, azaz 4 óra 56 perc alatt tette meg a New York-London távolságot. Azaz a menetrendnél 80 perccel hamarabb ért célba.

Legalábbis a Flightradar24 adatai alapján. A rekordot kiszúró BBC azonban más, független forrásból egyelőre nem tudta megerősíteni a csúcsbeállítást.

Mindazonáltal valószínűleg igaz lehet, hogy a Ciara vihar által felgyorsított felső légköri áramlat (jet stream) jelentős mértékben megemelte a gép sebességét, amely elérte az óránkénti 1327 kilométert.

A jet stream sebessége vasárnap reggel 418 km/óra volt. Bár a gép gyorsabban haladt, mint a hang, mégsem keletkezett hangrobbanás, mert a relatív – azaz a légköri áramlathoz képest mért – sebessége nem érte el az óránkénti 1062 kiométert.  A legmodernebb utasszállító repülök általában a hangsebesség 85 százalékával hasítanak.

A New York-London járat eddigi csúcstartója a Norwegian légitársaság volt 5 óra 13 perccel. Míg a Boeing a szubszonikus kategóriában döntött csúcsot az Atlanti-óceán két partja között, a szuperszonikus polgári repülés transzatlanti rekordját a Concorde tartja. Az ugyancsak a British Airways gépe 1996-ban 2 óra 52 perc alatt repült New Yorkból Londonba, elérve a 2172 kilométeres óránkénti sebességet.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.