Tech hvg.hu 2020. január. 08. 20:03

Brocken-hegyi kísértet: nagyon ritka időjárási jelenséget sikerült lefotózni

Két túrázó arra vállalkozott, hogy az új év(tized) hajnalán megmássza Wales legmagasabb hegyét, a Snowdont. Megérte.

Rhys Pleming és társa napfelkelte előtt indultak útnak, és milyen jól tették: olyat láttak, amit csak nagyon ritka esetben sikerül megpillantani, egy légköroptikai jelenséget – írja a BBC. Az úgynevezett Brocken-hegyi kísértetnek (vagy Brocken-látomásnak, de ködkísértetnek, illetve brockeni ködívnek is nevezik) voltak szemtanúi, amely egy kissé ijesztő képződmény. A napfény és az árnyékok miatt ugyanis olyan kép jön létre, mintha a kémlelő kísértet látna.

A jelenség a németországi Harz-hegység legmagasabb csúcsáról, Brockenről kapta a nevét, miután Johann Silberschlag német természettudós 1780-ban elsőként megpillantotta azt. Ám természetesen nem csak Németországban találkozni vele, és hegymászónak sem kell lenni, hogy valaki észleljen egyet.

A Brocken-kísértet során egy glória keletkezik, de az “élményhez” a megfigyelő árnyéka és napfény is kell. A jelenség alatt a megfigyelő a saját árnyékát pillantja meg abban a felhőben, amely az alatta lévő völgyben elvonul. A “kísértet” a délibábhoz, illetve a szivárványhoz hasonló légköri fényjelenségnek, vagyis fotometeornak számít. Leggyakrabban ősszel látható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.