Rendben lezajlott a Merkúr újabb "vándorlása" hétfőn. A jelenségről rengeteg fotó készült, ezekből szemezgettünk.
November 11-én, hétfőn ismét vándorlásba kezdett a Merkúr, Naprendszerünk legbelsőbb bolygója a Föld és a Nap között indult útjára. Utoljára 2016 májusában lehetett ilyet látni, aki pedig lemaradt, bánhatja, ugyanis csak 13 év múlva, 2032-ben vehet szemügyre hasonlót.
A Merkúr-átvonulás bolygónk számos pontjáról követhető volt, de csakis megfelelő védelemmel ellátott távcső vagy teleszkóp segítségével. A Nap vakító fénye miatt a szabad szemes megfigyelés szóba sem jöhetett, hiszen utóbbi súlyos szemproblémákhoz vezethet.
A ritka jelenségnek számító bolygóvándorlás magyar idő szerint 13:35-kor kezdődött, ekkor lépett be a Merkúr a Nap elé, hogy aztán a korong középvonalán végighaladjon. A vándorlás sok helyen napnyugtakor is látható volt. A Merkúr apró korongját két órán át lehetett látni a Nap előtt. A csillagászok szerint az úgynevezett második kontaktus a legizgalmasabb, mert egy pillanatra a fekete csepp jelenség is megfigyelhető: ilyenkor egy vékony, sötét híd köti össze a Nap peremét és a bolygókorongot, mintha a Nap-perem magához ragasztaná a bolygót.
Az újabb Merkúr-átvonulást a Slooh rádióteleszkóp-hálózat most is élőben közvetítette. A NASA egyelőre nem adott ki új felvételt, de a három évvel korábbi tranzitról készült kisfilmjük továbbra is elérhető. Azt sem érdemes kihagyni:
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.