Tech hvg.hu 2020. január. 08. 11:33

Most már tényleg fellövik a gigászi pénzből készülő űrtávcsövet

Az Amerikai Csillagászati Társaság honolului találkozóján elhangzottak szerint jövő márciusban kigördül a szerelőcsarnokból a James Webb űrteleszkóp, hogy a sorozatos csúszások után végre tényleg pályára állítsák.

A James Webb űrtávcső pályára állításának újabb lehetséges dátuma is szóba került az Amerikai Csillagászati Társaság honolului találkozóján. A szerkezetet több alkalommal is megpróbálták felbocsátani, ám a folyamatos szerelési munkák miatt ez végül nem jött össze.

A Space.com azt írja, hogy a NASA nemrég új időpontot jelölt ki a Hubble utódjának szánt James Webb fellövéséhez, ami most már 2021 márciusa. (Az eszközt eredetileg 2018-ban állították volna pályára.) A távcsövet egy Ariane-5 rakéta fogja felvinni, de előtte még számos tesztnek alávetik.

A NASA gyakorlatilag 20 éve dolgozik a James Webben, melynek fejlesztése elképesztő pénzeket emésztett fel. A legutóbb számítások szerint a teleszkóppal kapcsolatos munka 9,7 milliárd dollárra rúg, melynek tetemes részét a szerkezet rendkívül drága műszerei teszik ki. A teleszkópon egy ötrétegű napernyő is van, melynek feladata, hogy hidegen tartsa a James Webb tükreit és tudományos műszereit.

A távcsövet a NASA első igazgatójáról, James Webbről nevezték el. A készülék a Földtől mintegy másfél millió kilométerről, a Föld–Nap rendszer L2 Lagrande-pontjából fogja megfigyelni a Naprendszer objektumait, és mintegy 5-10 éven keresztül készít korábban elérhetetlen érzékenységű és felbontású felvételeket. A James Webb a tudósok szerint minden pénzt megér, ugyanis teljesítménye százszor nagyobb, mint a Hubble űrteleszkópé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.