Az Amerikai Csillagászati Társaság honolului találkozóján elhangzottak szerint jövő márciusban kigördül a szerelőcsarnokból a James Webb űrteleszkóp, hogy a sorozatos csúszások után végre tényleg pályára állítsák.
A James Webb űrtávcső pályára állításának újabb lehetséges dátuma is szóba került az Amerikai Csillagászati Társaság honolului találkozóján. A szerkezetet több alkalommal is megpróbálták felbocsátani, ám a folyamatos szerelési munkák miatt ez végül nem jött össze.
A Space.com azt írja, hogy a NASA nemrég új időpontot jelölt ki a Hubble utódjának szánt James Webb fellövéséhez, ami most már 2021 márciusa. (Az eszközt eredetileg 2018-ban állították volna pályára.) A távcsövet egy Ariane-5 rakéta fogja felvinni, de előtte még számos tesztnek alávetik.
A NASA gyakorlatilag 20 éve dolgozik a James Webben, melynek fejlesztése elképesztő pénzeket emésztett fel. A legutóbb számítások szerint a teleszkóppal kapcsolatos munka 9,7 milliárd dollárra rúg, melynek tetemes részét a szerkezet rendkívül drága műszerei teszik ki. A teleszkópon egy ötrétegű napernyő is van, melynek feladata, hogy hidegen tartsa a James Webb tükreit és tudományos műszereit.
A távcsövet a NASA első igazgatójáról, James Webbről nevezték el. A készülék a Földtől mintegy másfél millió kilométerről, a Föld–Nap rendszer L2 Lagrande-pontjából fogja megfigyelni a Naprendszer objektumait, és mintegy 5-10 éven keresztül készít korábban elérhetetlen érzékenységű és felbontású felvételeket. A James Webb a tudósok szerint minden pénzt megér, ugyanis teljesítménye százszor nagyobb, mint a Hubble űrteleszkópé.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.