Élet+Stílus Tornyos Kata 2024. november. 30. 08:25

Elhanyagolták az egészségügyet, aminek két, családra vágyó pár lett az áldozata

Fatális hibák, túlterheltség és a protokoll megszegése vezetett odáig egy izraeli lombikklinikán, hogy a beültetés közben elcseréltek két embriót. A bíróság két éves pereskedés után most úgy döntött, hogy a kislányt el kell venni attól a nőtől, aki kihordta, megszülte és párjával együtt eddig nevelt, és oda kell adni a biológiai szülőknek.

Felhőtlen boldogsággal érkeztek meg a szülők a Tel Aviv-tól néhány kilométerre található Assuta orvosi központba az ultrahangidőpontjukra, ahol egy világ dőlt össze bennük, amikor közölte az orvos, hogy komplikációk merültek fel a terhesség során. Azt ezt követő sorozatos tesztelések után azonban még sokkolóbb hírrel szembesültek: a nő méhében növekvő magzat biológiailag se nem az övé, se nem a párjáé. 

A kórház azonnal vizsgálatokat kezdeményezett, melynek a leendő szülők legrosszabb rémálmát váltotta valóra: lombikklinikájuk elcserélte az embriójukat, így egy számukra ismeretlen pár gyermekét várják.

A Times of Israel szerint a hiba egészen banális okból történt: két évvel ezelőtt, mesterséges megtermékenyítésre (IVF) várva egyszerre tartózkodott egy klinika várójában két nő az embrióbeültetésre. A nők azonban rossz sorrendben mentek be, így felcserélődtek a magzatok. A kettőből csak az egyik eljárásnál jártak sikerrel, aminek nyomán kilenc hónappal később meg is született Sophie.

A mára már több mint kétéves kislány elhelyezésével kapcsolatban születése óta zajlanak a bírósági tárgyalások Izraelben. A kislánynak eddig otthont adó pár hónapokon át tartó jogi harcot folytatott azért, hogy a gyermeket maguk nevelhessék fel, annak ellenére, hogy nem áll fenn genetikai kapcsolat közöttük. Végül számos bírósági döntés és fellebbezés után elvégeztek egy genetikai vizsgálatot, amely kiderítette, hogy a klinikán hasonló beültetésen átesett érintettek közül kik lehetnek a biológiai szülők, akik ezután mindenképpen szerették volna hazavinni lányukat.

Fazekas István

Foghíjasak a kórházak 

A történetet hallva mindenkiben felmerülhet a kérdés, hogy mégis hogyan történhetett ilyen. A választ keresve vizsgálatot is indított az egészségügyi minisztérium, tömören a szakemberhiányra fogták a hibát. Tavaly márciusban tették közzé az eredményeket, amelyben súlyos protokollszegésekre világítottak rá és arra jutottak, hogy a nagy leterheltség miatt az orvosok nem követték megfelelően az előírásokat, és bizonyos lépéseket átugrottak, ami az embriók felcseréléséhez vezetett.

Az érintett orvosi intézmény gyártósorrá változott, de kisiklott a kocsi, ami óriási fájdalmat és szenvedést okozott. Nemcsak az érintett betegek közvetlen körének, hanem az Assutában és az IVF-osztályokon kezelt páciensek szélesebb közösségének is

– áll a jelentésben. Az eset nyomán a minisztérium 2022-ben ideiglenesen megtiltotta az újabb páciensek fogadását és követelte a kórháztól, hogy csökkentsék a felére a termékenységi osztály működését. Így a korábbi évi tízezer megtermékenyítési kezelés helyett csak ötezret hajthatnak végre.

Vérrel és verejtékkel

Visszatérve a szülők történetéhez, a hosszas küzdelem után a bíróság a múlt héten a biológiai édesapának és édesanyának ítélte Sophie-t, ami teljesen letaglózta az anyukát, aki világra hozta a babát. Azonban nem adja fel a harcot: kijelentette, hogy továbbra is küzdeni fognak lányukért, és párjával fellebbeznek a döntés ellen.

Anyaként nem értem, hogyan vehetik el tőlem a lányomat, akit vérrel, verejtékkel és könnyekkel hoztam világra. Ő az én gyermekem, akit több mint két éve nevelek. Sophie édes kislány, aki néhány hónapja esett át egy életveszélyes műtéten. Nem vagyok béranya, és bármennyire is sajnálom a nőt, aki az embriót adta, nem ő hozta létre a gyermeket

– nyilatkozta kétségbeesetten a nevelőanya az ítélethirdetés után.

Egy ilyen esetben aligha van jó döntés, a bíró azzal indokolta a végső ítéletet, hogy a genetikai hozzátartozók a természetes szülők, és a gyerek számára az a legjobb, ha velük nőhet fel. A határozat meghozatala előtt egy pszichológus szakértői véleményét is kikérte, aki szerint kisebb kárt okoz, ha most kiszakítják az eddigi környezetéből a kislányt, mintha a rokonai nélkül élné le az életét. Ugyanakkor elismerték, hogy ez egy rendkívül éles váltás lesz minden érintett számára, így fontos, hogy csak fokozatosan kerüljön át a kisgyerek az új otthonába.

A genetikai szülők természetesen örömmel fogadták az ítéletet, amellyel szerintük helyrehozták a klinika hatalmas tévedését. „Végre hazajöhet Sophie, hogy azzal a családdal éljen, amelyhez születése óta tartozik. Mindent megteszünk azért, hogy megvédjük a magánéletét, és békében nevelhessük” – mondták. És bár a tárgyalásokon még elutasították, hogy bármilyen formában is az életük részei legyenek a nevelőszülők, később megenyhültek és együttérzésüket fejezték ki velük. Már az elől sem zárkóznak el, hogy a jövőben valamilyen szinten tartsák a kapcsolatot.

Tragikus, de ugyanennyire tanulságos is

A fent említett problémák, mint a szakemberhiány és a leterheltség a magyar kórházak számára sem ismeretlenek. Magyarországon jelenleg az állami hálózat feleannyi lombikkezelést tud végezni, mint amennyire szükség lenne.

Két évvel a magánklinikák beszántása után az állami hálózat feleannyi lombikkezelést tud végezni, mint kellene

Újabb lépésekkel próbál úrrá lenni a meddőségi klinikákat sújtó szakemberhiányon a kormány. Ennek részeként a jelenleg is a szakmában dolgozó szülész-nőgyógyászok és embriológusok a képzési program elvégzése nélkül is tehetnek majd szakvizsgát. A sietség nem véletlen, azt ugyanis a Belügyminisztérium is elismeri, hogy a jelenlegi állami rendszer egyelőre képtelen megfelelően ellátni a feladatokat.

Az elmúlt években Magyarország több pontján új szakambulanciákat nyitottak, ingyenessé tették a kezelésekhez szükséges gyógyszereket, változtattak több jogszabályon is, mindezek ellenére a várólisták továbbra is rendkívül hosszúak, a szakemberhiány pedig aggasztó. Ráadásul még mindig csak 12 állami intézményben lehet mesterséges megtermékenyítést (IVF) igénybe venni az országban, ez népességarányosan Európában az egyik legalacsonyabb szám.

Szerencsére az izraelihez hasonló esetről Magyarországon nem hallani, de mindenképpen tanulságos, hogy milyen következményei lehetnek annak, ha egy kormány nem fordít kellő figyelmet az egészségüggyel kapcsolatos hiányosságok kezelésére.

A kiemelt kép csak illusztráció. Forrás: AFP / Phanie / Burger