Sokadik alkalommal sem változtatott a Facebookon terjedő álhírek és politikusi hazugságok kapcsán alkotott véleményéről Mark Zuckerberg.
“A Facebooknak nem feladata igazságot tenni vagy két állítás igazságtartalmát vizsgálnia. Ez a felhasználók dolga, akik véleményem szerint látják a különbségeket” – erről beszélt a CBS This Morning című műsorában Mark Zuckerberg, akit ezúttal felesége, Priscilla Chan oldalán interjúvoltak meg.
A műsorvezető többször hangsúlyozta, hogy a Facebookon megjelenő információk nem mindegyike igaz, álhírek terjednek, egyes politikusok pedig hazugságokat állítanak. Zuckerberg minderre úgy reagált, szerinte fontos, hogy az emberek maguk döntsék el, hisznek vagy sem annak, amit a hírfolyamukon látnak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy
a Facebook-vezér szerint nem a hazugság közzétévőjével van gond, hanem azzal, aki elhiszi.
Ráadásul egy akkora vállalat, mint az övék, nem alkalmazhat cenzúrát, egy demokráciában ez nem lehetséges – folytatta Zuckerberg.
A műsorvezető, Gayle King a cég dolgozói által írt levélre is felhívta a Facebook alapítójának figyelmét. Ebben az alkalmazottak arra kérték Zuckerberget, keményebben lépjenek fel a bizonyíthatóan hamis állításokkal szemben, hiszen a tétlenség a vállalatnak sem tesz jót.
“I don't think that a private company should be censoring politicians or news."
— CBS This Morning (@CBSThisMorning) 2019. december 1.
In their first joint TV interview, Mark Zuckerberg & Priscilla Chan invite @GayleKing into their home to talk about @Facebook & the @ChanZuckerberg Initiative. Beginning Monday on @CBSThisMorning. pic.twitter.com/jYCvkZcQ7h
Az alapító-vezérigazgató szerint ez azért sem lehetséges, mert sokkal bonyolultabb ügyről van szó, és – tette hozzá – a cégen belüli emberek is eltérően nyilatkoznak erről. Az egyik tábor ezt akarja, a másik azt.
Mark Zuckerberget hosszú ideje kritizálják saját munkatársai is, amiért a Facebook a fizetett hirdetésekből sem irtja ki a hazugságokat, még akkor sem, ha az egy politikustól származik. Ez azóta lehetséges, hogy a közösségi oldal lazább szabályokat hozott, így a képviselők (szinte) bármit megengedhetnek maguknak a Facebookon.
Az ügyet bonyolítja, hogy Zuckerberg nemrég munkaebéden vett részt Donald Trump amerikai elnöknél Washingtonban. Hogy miről egyeztettek, azt már nem tudni, ráadásul sem a Facebook, sem a Fehér Ház nem adott ki erről szóló nyilatkozatot, így az elhangzottak titokban maradtak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.