A TikTok belső működését ismerő névtelen forrás szerint a platform nem engedi, hogy a súlyos betegségekkel küzdők és az LMBT-közösséghez tartozó felhasználók videója mindenkihez elérjen.
Az elmúlt hetekben egy igen komoly botrány robbant ki a TikTok körül, amire válaszul a kínai tulajdonban lévő platform kénytelen volt bocsánatot kérni és – bizonyos szempontból – visszavonulót fújni. Egy 17 éves lány ugyanis sminkvideónak álcázott videóban beszélt arról, Peking miként bánik az ország átnevelőtáboraiba zárt emberekkel. A TikTok előbb letiltotta őt, majd magyarázkodni kényszerült, végül ismét elérhetővé tette a több millió megtekintést elérő, és a platformról saját életre kelt videót.
Könnyen lehet, hogy most egy újabb botrány van kibontakozóban, amelynek a Netzpolitik ágyazott meg. Az oldal egy TikToknál dolgozó forrására hivatkozva állítja, a platform korlátozza a súlyosan beteg felhasználók – például a Down-szindrómások – videóinak elérését. Mindezt azzal az irányelvvel magyarázzák, amely szerint védeni kell azokat a felhasználókat, akiknél nagy az esély arra, hogy zaklathatják őket. Ez a fajta "védelem" azonban diszkriminációnak minősülhet.
[Már nem a Facebookon terjed az Iszlám Állam propagandája, új appot néztek ki maguknak]
Az informátor szerint több forgatókönyv is létezik a korlátozásra. Az egyik, hogy az adott tartalmat csak abban az országban lehet elérni, ahol feltöltötték, míg egy másik opció szerint a felvétel nem kerül be az ajánlott videók közé, még akkor sem, ha egyébként rengetegen megnézik. Ezt ugyan bárkinél alkalmazhatják, ám a sérült felhasználók számára ez a "szűrő" állítólag alapértelmezett. A korlátozás – szintén a forrás szerint – vonatkozik az LMBT (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű) felhasználókra is.
A TikTok szóvivője a lapnak nyilatkozva úgy fogalmazott, a szabályzat a konfliktusok megelőzésére tett elhibázott kísérlet volt. Bár állítása szerint a szabály átmenetinek tekinthető, a névtelen forrás arról beszélt, hogy a betartására még szeptemberben is utasították a moderátorokat. A TikTok szóvivője mindenesetre arról beszélt, hogy a szabályt csak a kezdeti időszakban alkalmazták, és azt már rég lecserélték egy sokkal komplexebbre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.