Aránytalanul nagy számban érinti a fiatalokat az e-cigarettával összefüggő tüdőbetegség – hívta fel a figyelmet az amerikai járványügyi központ (CDC), amely jelentésében az e-cigarettával összefüggő, tüdőt károsító betegségek veszélyeiről ír.
Október 22-ig az Egyesült Államok 49 államában, Washingtonban és a Virgin-szigeteken 1604 e-cigarettázással és más párologtató eszközök használatával kapcsolatos megbetegedést jelentettek, többségük fiatal férfit érint – derült ki a jelentésből. A CDC adatai szerint eddig 34-en haltak meg az e-cigarettázás, vagy gőzének belélegzése miatti légzőszervi betegségekben. A betegek 79 százaléka 35 év alatti és 70 százaléka férfi. A betegek mintegy fele 25 év alatti, közülük ketten meghaltak a betegségben.
"Ezek az új adatok közelebb visznek minket ahhoz, hogy azonosítsuk ezen megbetegedések okát vagy okait" – közölte Robert R. Redfield, a CDC igazgatója.
A jelentésben megerősítették, hogy a THC-tartalom (tetrahidrokannabinol, a kannabisz pszichoaktív hatóanya) fontos szerepet játszik a betegség megjelenésében. 876 beteg esetében kiderült, hogy a betegsége megjelenése előtt három hónapig THC-tartalmú e-cigarettát szívtak, 52 százalékuk THC- és nikotin tartamú termékeket.
Eddig a kutatók az e-cigaretta egyetlen összetevőjéről sem tudták kétséget kizáróan bizonyítani, hogy a tüdőbetegség okozói. Egerekben azonban már kimutatták az Ohiói Egyetem tudósai, hogy tüdőrákot okozhat.
[Döntsük el végre: az e-cigaretta egészségesebb vagy veszélyes? – elemzés itt]
A kutatók egyetértenek abban, hogy a folyadékba kevert édes ízek különösen vonzóvá teszi ezeket a cigarettákat sok fiatal számára. A Los Angeles-i Egyetem diákjai körében végzett felmérés ezt alá is támasztotta. A Pediatrics című tudományos folyóiratban hétfőn megjelent tanulmányukban a kutatók kimutatták, hogy azok a fiatalok, akik nem mentol vagy dohány ízű e-cigarettát szívtak, sokkal hosszabb ideig használják ezen termékeket, és jóval gyakrabban gyújtanak rá.
Szeptemberben Michigan állam elsőként tiltotta be az Egyesült államokban az aromákkal ízesített elektromos cigarettákat. Gretchen Whitmer kormányzó indoklása szerint a gyártók az édeskés anyagokat célzottan arra használják fel, hogy "hozzászoktassák a gyerekeket a nikotinhoz", és azt a téves érzetet keltsék, hogy "termékeik nem veszélyesek".
Ha értesülni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.